Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Temat bloku: Tropimy ortografię.
Temat dnia: Sposób na ortografię – zajęcia w ramach realizacji innowacji pedagogicznej cz. II.
Cele ogólne:
• Powtórzenie i utrwalenie zdobytych wiadomości ortograficzno-gramatycznych.
• Utrwalanie zasad pisowni wyrazów z ó, u, h, ch, ż, rz.
• Ćwiczenie w pisaniu ze słuchu.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Powtarza i utrwala zdobyte wiadomości ortograficzno-gramatyczne.
• Wykonuje ćwiczenia utrwalające zasady pisowni wyrazów z ó, u, h, ch, ż, rz.
• Doskonali pisanie ze słuchu.
• Bierze udział w zabawach.
Metody:
• Aktywizujące
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita
• indywidualna jednolita
• grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: karty z zapisanymi hasłami, piłka, krzesło.
Przebieg zajęć:
1.„ Ortograficzne Taboo” - zabawa utrwalająca ortogramy z ó, u.
Wybrany uczeń losuje kartę ze słowem z trudnością ortograficzną. Opisuje to słowo używając innych słów o tym samym, podobnym znaczeniu. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć jakie to słowo – piszą wyraz na tabliczkach. Punkt zdobywa osoba, która odgadnie wyraz i napisze go poprawnie pod względem ortograficznym.
2.„Koło fortuny” – zabawa utrwalająca ortogramy.
Klasa podzielona jest na 3 drużyny. Nauczyciel lub wybrany uczeń rysują na tablicy tyle kresek ile jest liter w wyrazie. Podaje kategorię hasła np. jaka to część mowy. Następnie każda drużyna podaje literę, jeśli litera pojawia się na tablicy drużyna może próbować odgadnąć hasło. Jeśli się pomyli przegrywa, a szanse mają kolejne drużyny. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza odgadnie wyraz.
3.„Ortograficzne czółko” - zabawa utrwalająca ortogramy .
Jeden z uczniów zakłada opaskę, na której przyczepiona jest litera np. ż. Pozostali uczniowie podają wyrazy, w których występuje ta trudność ortograficzna. Dziecko z opaską musi odgadnąć jaką literę ma przyczepioną.