Scenariusz zajęć języka polskiego w klasie siódmej
Temat: Zrozumieć rodziców - Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka” (fragm.)
Cel główny:
zapoznanie z treścią tekstu B. Kosmowskiej i określenie jego problematyki,
utrwalenie pojęcia: powieść obyczajowa.
Cele operacyjne - uczeń:
opowiada o zdarzeniach w tekście,
określa problem, przed którym stoi bohaterka,
wyszukuje w tekście potrzebne informacje,
tworzy wypowiedź w formie dialogu,
uczestniczy w dyskusji.
Metody:
czynne - zadania dydaktyczne,
słowne - czytanie fragmentów tekstu, wypowiedzi, dyskusja,
aktywizujące - burza mózgów, piramida priorytetów, odgrywanie ról, mapa mentalna.
narzędzia TIK.
Formy pracy:
praca zbiorowa, indywidualna, w parach, w grupach.
Środki dydaktyczne:
„NOWE Słowa na start! Podręcznik do języka polskiego dla klasy siódmej szkoły podstawowej” - autorzy: J. Kościerzyńska, J. Ginter, K. Łęk, N. Bielawska, J. Kostrzewa, J. Krzemińska,
Film „Rodzina to...”
Przebieg zajęć:
1.Rozmowa o tym, co jest w życiu ważne (burza mózgów). Stworzenie piramidy priorytetów.
2.Prezentacja filmiku „Rodzina to...” i rozmowa o nim:
https://youtu.be/5Te9zDThQBA [dostęp: 22.05.2022].
Uczniowie, zainspirowani filmem, wypowiadają się na temat roli rodziny w życiu młodego człowieka.
3.Zapoznanie się z informacjami ogólnymi o książce „Pozłacana rybka” (informacja z podręcznika).
4.Przedstawienie przebiegu wydarzeń w tekście (uczniowie zapoznali się z tekstem w domu).
5.Określenie problematyki utworu - praca z tekstem, cytowanie wybranych fragmentów (rozwód rodziców, rodzina patchworkowa, dorastanie, problemy z samoakceptacją).
6.Odgrywanie ról - połowa uczniów wciela się w rolę rodziców, druga połowa - w rolę bohaterki. Na karteczkach zapisują, co jest najtrudniejsze w relacjach rodzice - dzieci. Następnie przyklejają karteczki na tablicy.
7.Dyskusja: czy możliwe jest porozumienie między rodzicami i ich nastoletnimi dziećmi? Gromadzenie argumentów i przykładów.
8.Drama - ułóż i zaprezentuj dialog, w którym Alicja w rozmowie z ojcem podejmie próbę zaakceptowania nowej partnerki ojca (praca w parach).
9.Sformułowanie rad dla Alicji, które pomogą jej zaakceptować młodsze rodzeństwo (np. możesz zwrócić się o pomoc do psychologa lub pedagoga szkolnego, nie musisz spotykać się bratem w obecności Klaudii).
10.Ocena głównej bohaterki opowiadania. Nauczyciel zwraca uwagę na ambiwalencję uczuć Alicji. Czuje ona niechęć do ojca i Klaudii, ale rozczula ją widok przyrodniego brata, który jest do niej podobny.
11.Pojęcie powieści obyczajowej - zapis w formie mapy mentalnej (opisuje codzienne życie, sprawy i obyczaje; jej bohaterami są zwyczajni ludzie; bohaterowie zmagają się z różnymi problemami; akcja często rozgrywa się w najbliższym otoczeniu; wydarzenia są realistyczne).
Zapis pracy domowej:
Zad. 9 s. 328 - Przeczytaj ponownie ostatni akapit tekstu. Następnie przygotuj opis przeżyć wewnętrznych Alicji na widok nowo narodzonego brata.