Numer: 48670
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zapracowana mama - scenariusz zajęć edukacji przedszkolnej

Zapracowana mama - scenariusz zajęć edukacji przedszkolnej (3-latki, 4-latki)

Temat tygodnia: Moja rodzina
Temat dnia: Zapracowana mama

Cel główny:
zapoznanie się z obowiązkami mamy, nazywanie uczuć, wypowiedzi związane z rodziną.

Cele operacyjne - dziecko:
dokonuje analizy sylabowej,
nazywa sprzęty do sprzątania w domu,
w skupieniu słucha opowiadania,
wypowiada się na temat własnego udziału w obowiązkach domowych,
rozpoznaje członków rodziny na fotografii,
śpiewa piosenki.

Metody:
słowne - słuchanie tekstu i wypowiedzi na jego temat,
czynne - zadania dydaktyczne,
aktywizujące - ekspresja ruchowa, śpiew,
narzędzia TIK - filmik edukacyjny.

Formy pracy:
Praca zbiorowa, w parach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
podręcznik „Ciekawa zabawa” - wyd. Nowa Era,
płyta CD „Ciekawa zabawa” cz. II,
ilustracje z różnymi sprzętami domowymi,
fotografie członków rodziny,
tekst opowiadania Iwony Salach „Mama ciężko pracuje”.

Przebieg zajęć:
I.
1.Zabawa ruchowa: dzieci maszerują w parach po sali w rytm tamburyna. Jedno dziecko jest mamą, idzie wyprostowane, drugie dziecko jest jej dzieckiem, idzie kucając i trzymając mamę za rękę. Na hasło: zmiana!, dzieci zamieniają się rolami.
2.Improwizacje ruchowe przy piosence „Uśmiechnij się”.
3.Prezentacja filmiku, określenie tematyki dnia:
https://youtu.be/ueZ1vWjjYTY [dostęp: 22.05.2022].
II.
1.Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel prezentuje zabawę paluszkową, począwszy od kciuka: ten pierwszy to dziadziuś; a obok babunia; następny to tatuś; a przy nim mamunia; a to jestem ja, dziecinka mała, a to moja rączka - rodzina cała.
2.Sylabki - nauczyciel prezentuje zdjęcia członków rodziny. Dzieci nazywają ich (mama, tata, siostra, brat, dziadek, babcia, itp.) oraz dzielą nazwy na sylaby i je liczą.
3.Domowe porządki - nauczyciel prezentuje obrazki przedstawiające różne urządzenia służące do robienia porządków (odkurzacz, mop, zmiotkę i szufelkę, ściereczkę). Dzieci nazywają je i określają ich funkcję. Dzielą nazwy na sylaby.
4.Mama ciężko pracuje - nauczyciel czyta opowiadanie Iwony Salach (I. Salach „Mama ciężko pracuje” [w:] „Nasza pani opowiada”, wyd. Iwanowski, Płock 1996).
5.Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu:
Co robi mama w domu?,
Jak można jej pomóc?,
Dlaczego warto pomagać innym?
6.Dzieci prezentują fotografie swoich mam i opowiadają o nich:
Jak mama ma na imię?,
Jaki wykonuje zawód?,
Jakie obowiązki wykonuje mama w domu?,
Jak można jej pomóc?,
Co lubi mama?,
Jak spędzają razem czas?
7.Sprzątamy - zabawa naśladowcza. Dzieci spacerują po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, wybrane dziecko pokazuje czynność związaną z obowiązkami domowymi i nazywa ją, a pozostałe dzieci naśladują (np. odkurzanie, wieszanie prania, zmywanie naczyń).
III.
1.Utrwalenie słów piosenki „Uśmiechnij się”. Pokazywanie gestami czynności, o których jest mowa w piosence.
2.Serduszko dla mamy - praca plastyczna (wydzieranka).
3.Zabawa ruchowa „Gąski, do domu!”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.