X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48649
Przesłano:

Dlaczego warto być asertywnym? Scenariusz zajęć wychowawczo-profilaktycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNYCH

Temat zajęć: Dlaczego warto być asertywnym?
Uczestnicy: uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej
Czas trwania: 45min ( w zależności od predyspozycji grupy)
Cele ogólne:
1. Trening zachowań asertywnych
2. Budowanie poczucia akceptacji siebie i innych
3. Integracja grupy
Cele szczegółowe:
Uczeń:
1. Wypowiada się na temat zachowania bohaterów w poznanej bajce
2. Wymienia cechy bohaterów opowiadania
3. Wyjaśnia co to jest asertywność?
4. Podaje przykłady ze swojego otoczenia dotyczące odczuć i emocji związanych z podobnymi sytuacjami jakie miały miejsce w bajce.
5. Potrafi napisać zakończenie bajki w sposób, w którym bohaterka jest asertywna, oraz nie
jest asertywna.
5. Rysuje zakończenie bajki i nadaje jej nowy tytuł.
6. Aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metody wg. W. Okonia
- Asymilacji wiedzy
pogadanka, wypowiedzi ukierunkowywane pytaniami, elementy instruktażu
- waloryzacji
- działania praktyczne
- Zadania do wykonania, prace plastyczne
Formy pracy:
- indywidulana
- grupowa
- zbiorowa
Zasady:
- świadomości
- aktywności
- dobrowolności
- przystępności

Środki dydaktyczne:
Tekst bajki : Rower Walentynki, przypinki z owocami, karteczki, kredki, długopisy, kartony

Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Uczniowie podczas wejścia do klasy dostają znaczek z napisem jednego z owoców.
Znaczek ten przyda się podczas dalszej części lekcji.
2. Zabawa „ Sałatka owocowa”
Osoba prowadząca staje na środku kręgu i wymienia jakiś owoc np. ananas, wtedy dzieci, które posiadają ten znaczek wstają i zamieniają się miejscami. Jeśli pada hasło „sałatka owocowa” wszyscy w dowolny sposób zamieniają się miejscami.
Po zabawie nauczyciel prosi, aby uczniowie podzielili się na grupy- grupy wyznaczają znaczki owoców.
3. Zapoznanie z bajką „ Rower Walentynki”
Nauczyciel prosi, aby jedno z uczniów przeczytało i jednocześnie przedstawiło bajkę „ Rower Walentynki” za pomocą teatrzyku Kamishibai.
Po zaprezentowaniu bajki, nauczyciel zadaje uczniom pytania:
- Kto wsiadał na rower Walentynki?
- Jak zachowywała się Walentynka co do przyjaciół, których podwoziła?
- Jak zachowywali się przyjaciele w stosunku, co do Walentynki?
- Czy dziewczynka, mogła zachować się inaczej?
- Co to jest asertywność?
- Czy Wy byliście kiedyś w takiej sytuacji, że mogliście zachować się asertywnie?
- Czy bycie asertywnym jest dobre czy nie?
4. Praca w grupach
Każda grupa dostaje zadanie do wykonania.
Grupa 1- zadaniem grupy jest narysowanie dalszej części bajki.
Grupa 2- zadaniem grupy jest napisanie innego zakończenia bajki, biorąc pod uwagę, iż Walentynka była asertywna.
Grupa 3- zadaniem grupy jest napisanie zakończenia, tak aby Walentynka nie była asertywna w stosunku do swoich przyjaciół.
5. Podsumowanie
Na koniec zajęć uczniowie na małych karteczkach, które dostali od nauczyciela piszą co im się podobało na zajęciach, a co nie. Karteczkę wkładają do koszyczka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.