Scenariusz zajęć
1. Przedmiot (rodzaj zajęć): biologia
2. Klasa: VI
3. Temat lekcji (zajęć): „Owady – budowa i przystosowanie do życia w różnorodnym środowisku”
4. Cele lekcji (zajęć):
Cele ogólne: Poznanie owadów – ich budowy i przystosowań do życia w różnorodnym środowisku.
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi wymienić i rozpoznać przedstawicieli owadów
- uczeń zna środowisko i tryb życia owadów
- uczeń rozpoznaje cechy budowy zewnętrznej owadów
- uczeń zna przystosowania owadów do życia w różnych środowiskach
5. Metody i formy pracy:
Metody: objaśnianie, stawianie zadań do wykonania, praca z tekstem, przekaz audiowizualny, rozmowa,
Formy organizacyjne: zbiorowa, w grupach.
6. Pomoce dydaktyczne: podręcznik, Multibook Puls Życia 6, rysunki z rodzajami aparatów gębowych i odnóży owadów, żywy patyczak, gabloty z motylami, plansze demonstracyjne z owadami chronionymi w Polsce, prezentacja multimedialna z wybranymi gatunkami owadów
7. Przebieg zajęć:
- Przywitanie uczniów oraz przypomnienie zasad panujących na lekcji.
- Podanie tematu, celu zajęć oraz krótkie omówienie przebiegu zajęć.
- Krótkie nawiązanie do ostatnich zajęć celem wprowadzenia do bieżącego tematu.
- Podział na grupy – rozdanie kart informacyjnych o wybranych owadach – omówienie zadania do wykonania.
- Prezentacja wyników pracy - analiza
- Na podstawie wyników prac grup usystematyzowanie wiadomości, zapis informacji.
- Środowisko życia owadów i ogólna budowa zewnętrzna – przedstawiciele
- Przystosowania owadów do życia w różnych środowiskach – omówienie rodzajów aparatów gębowych i odnóży owadów – przykłady przedstawicieli – schematy do wklejenia lub zapis nazw.
- Prezentacja przedstawiciela owadów- patyczaka.
- Prezentacja wybranych gatunków owadów - prezentacja multimedialna.
- Prezentacja niektórych gatunków motyli - oglądanie w gablotach.
- Podsumowanie tematu i wiadomości zdobytych na lekcji.