Scenariusz zajęć "Budowa komórki zwierzęcej"
1. Przedmiot (rodzaj zajęć): biologia
2. Klasa: V
3. Temat lekcji (zajęć): „Budowa komórki zwierzęcej”.
4. Cele lekcji (zajęć):
Cele w ogólne:
- poznanie komórki jako podstawowej jednostki życia,
- poznanie budowy komórki zwierzęcej
Cele szczegółowe:
- uczeń wie, czym jest komórka
- uczeń potrafi obserwować i przerysować kształt widziany pod mikroskopem
- uczeń potrafi wymienić poszczególne elementy budowy komórki zwierzęcej
- uczeń zna funkcje wymienianych elementów komórki zwierzęcej
- uczeń wie, że komórka zwierzęca ma różne kształty
5. Metody i formy pracy:
Metody: objaśnianie, obserwacja, wykonanie makiety, przekaz audiowizualny, rozmowa,
Formy organizacyjne: zbiorowa, pojedynczo, w parach.
6. Pomoce dydaktyczne: podręcznik, Multibook, mikroskopy, preparaty z komórką zwierzęcą, koperty z przygotowanymi nazwami komórki, ich funkcjami i materiałem do przytwierdzenia na makiecie – planszy, plansza z konturem komórki, kartki ze schematem komórki do wklejenia do zeszytu.
7. Przebieg zajęć:
- Przywitanie uczniów oraz przypomnienie zasad panujących na lekcji.
- Podanie tematu, celu zajęć oraz krótkie omówienie przebiegu zajęć. Zapisanie tematu lekcji
- Nawiązanie do tematu poruszanego na poprzednich lekcjach celem wprowadzenia do lekcji.
- Obserwacja mikroskopowa komórki – poznanie jej kształtu i obrazu – rysowanie na karteczkach zaobserwowanej komórki
- Omówienie poszczególnych elementów budowy komórki – na bazie spostrzeżeń z obrazu mikroskopowego i rysunków z kartek uczniów omawia nauczyciel.
- Prezentacja modeli komórki wykonanych przez uczniów z poprzednich lat – wymienienie nazw poszczególnych elementów.
- Tworzenie klasowej makiety komórki zwierzęcej – uczniowie pojedynczo lub parami w ławce otrzymują koperty z poszczególnymi nazwami i funkcjami elementów komórki oraz materiałem do ich zobrazowania. Uczniowie czytają nazwy i funkcje swoich elementów i umieszczają je na makiecie.
- Zapis w zeszycie – uczniowie otrzymują karteczki ze schematem budowy komórki – podpisują jej elementy, chętni kolorują obrazek.
- Pokaz i omówienie różnych kształtów komórek zwierzęcych.
- Praca domowa – wykonanie własnego modelu komórki – praca długo czasowa – omówienie zadania.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.