Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4 – letnich z okazji
Światowego Dnia Pluszowego Misia
Temat: Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Kto misiowi urwał ucho?”
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań tekstem literackim,
- zapoznanie ze zwyczajami i trybem życia niedźwiedzi,
- kształtowanie konieczności poszanowania zabawek,
- integracja grupy poprzez wytworzenie radosnej i serdecznej atmosfery.
Cele szczegółowe:
- wdrażanie do uważnego słuchania utworu literackiego,
- rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi ustnej,
- zapoznanie z pojęciem gawra,
- rozpoznawanie niedźwiedzia brunatnego i polarnego,
- usprawnianie aparatu mowy,
- rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,
- przygotowanie do nauki pisania poprzez wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych.
Metody pracy:
-słowna
-czynna
-oglądowa
- Klanza pedagogika zabawy
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: pluszowe zabawki – misie, tekst wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Kto misiowi urwał ucho?”, prezentacja multimedialna „Niedźwiedzie”, tablica multimedialna, chusta animacyjna, podkład muzyczny – piosenka „Miś z laleczką”, plansze przedstawiające Misie - bohaterów bajek i filmów animacyjnych, bębenek, karty pracy do ćwiczeń grafomotorycznych, talerzyki z miodem.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie w towarzystwie misiów – maskotek przyniesionych z domu. Wspólnie witają się rymowanką:
Wszyscy są, witam Was zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.
2. Omówienie bajek oraz filmów animowanych, których głównymi bohaterami są misie, np.: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Masza i Niedźwiedź, Troskliwe Misie.
Nauczycielka prezentuje zawieszone na tablicy ilustracje przedstawiające misiowych bohaterów bajek animowanych i książki.
3. Zabawa z chustą animacyjną Klanza.
a) Misie jadą nad morze samochodem – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się powoli dookoła,
b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.
4. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Kto misiowi urwał ucho?”
5. Rozmowa na temat wiersza:
- Dlaczego miś był smutny?
- Co należało zrobić, aby miś był znowu wesoły?
- W jaki sposób naprawiono misia?
- Jak należy dbać o zabawki?
Jest jeszcze takie czarodziejskie słowo, którym można naprawić niewłaściwe zachowanie.
Jakie to słowo? (przepraszam)
6. Prezentacja multimedialna „Zapoznanie ze zwyczajami niedźwiedzi”.
Nauczycielka wyświetla na tablicy multimedialnej prezentację w programie PowerPoint. Slajdy przedstawiają sylwetkę niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedzia polarnego, legowisko niedźwiedzi – gawrę oraz omawia sposób żywienia się niedźwiedzi. Zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w przypadku kontaktu człowieka z niedźwiedziem, np. w ZOO.
7. Zabawa taneczna przy piosence „Miś z laleczką”.
Dzieci dobierają się w pary chłopczyk – dziewczynka. Mają dowolności przy wyborze partnera. Przy dźwiękach muzyki tańczą i śpiewają tekst piosenki „Miś z laleczką”.
8. Zabawa dydaktyczna „Pomórz misiowi odnaleźć drogę”.
Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików, na których przygotowane są karty pracy. Zadanie dzieci polega na narysowaniu drogi dla niedźwiedzia po śladzie do gawry i do baryłki z miodem. Karty pracy zawierają sylwetkę niedźwiedzia brunatnego i polarnego. Dzieci same decydują, którą kartę pracy wybierają.
9. Podsumowanie zajęć:
- Kto obchodzi dziś swoje święto?
- Jak należy traktować zabawki?
- Jak nazywa się miejsce, w którym mieszka niedźwiedź?
10. Ewaluacja zajęcia:
Nauczycielka prosi, aby podskoczyły i zaklaskały te dzieci, którym podobały się zabawy na dzisiejszych zajęciach.
11. Degustacja miodu.
Nauczycielka zaprasza dzieci do degustacji przysmaku misiów – miodu. Dzieci za pomocą języków bez pomocy rąk wylizują miód z talerzyków.
12. Podziękowanie za udział w zajęciu. Wręczenie dyplomów „Misiowi przyjaciele”.