Numer: 48634
Przesłano:

Przewodnik po porcjach, czyli jak, co i ile jeść. Scenariusz zajęć

Temat zajęć: Przewodnik po porcjach, czyli jak, co i ile jeść.
scenariusz zajęć

prowadząca: mgr Broda Aleksandra

1. Temat lekcji (zajęć): „Przewodnik po porcjach, czyli jak, co i ile jeść.

2. Klasy: VIIIa, VIIIb, VIIIc (każda klasa osobno)

3 Czas trwania: 45 minut.

4. Cele lekcji (zajęć):

Cele ogólne: zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie: zalecanej ilości porcji poszczególnych grup produktów spożywanych w ciągu dnia, wielkości porcji oraz odmierzania porcji produktów bez użycia wagi.
Cele operacyjne:
- uczeń wie, ile porcji grup produktów spożywczych powinien spożywać w ciągu dnia
- potrafi wyjaśnić pojęcie porcji
- umie wymienić, ile porcji należy spożywać w ciągu dnia z każdej grupy żywności
- potrafi odmierzać odpowiednią porcję produktów bez użycia wagi

5. Metody i formy pracy:
Metody: objaśnianie, rozmowa, objaśnianie, eksperyment, stawianie zadań do wykonania
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

6. Pomoce dydaktyczne: produkty spożywcze wszystkich grup żywnościowych (po kilka sztuk), waga kuchenna, miseczki, kubek, łyżka, łyżeczka, talia kart, kostka do gry, myszka od komputera, monety 2 i 5 zł, plansze informacyjne, plakat: talerz zdrowia.

7. Przebieg zajęć:
- Przywitanie uczniów oraz przypomnienie zasad panujących na lekcji, wprowadzenie
do tematu zajęć.
- Wprowadzenie do tematu, przypomnienie wiadomości z zakresu zdrowego odżywiania (piramida żywienia). Poproszenie 2 -3 chętnych osób do ułożenia piramidy zdrowia z produktów spożywczych.
- Omówienie poszczególnych grup żywnościowych na podstawie ułożonej piramidy. Krótkie przypomnienie znaczenia dla organizmu spożywania poszczególnych produktów. Informacje nt. ilości spożywania poszczególnych grup produktów. (plansze)
- Rozmowa nt. pojęcia porcji, objaśnienie czym jest porcja (plansza).

- Przedstawienie ilości porcji produktów zbożowych w posiłku śniadaniowym (plansza)
Eksperyment: 3 ochotników wsypuje do miseczki ilość płatków kukurydzianych spożywanych na śniadanie, po czym waży je i porównuje z porcją, określoną przez dietetyków. (plansza)
- Rozmowa nt. skłonności ludzi do zjadania zbyt dużych porcji, objaśnienie skutków, przedstawienie produktów XXL.
- Odmierzanie porcji produktów bez użycia wagi – przedmioty kuchenne – demonstracja, objaśnianie (plansza).
- Odmierzanie porcji produktów za pomocą własnej ręki: dłonią, pięścią, garścią, kciukiem – demonstracja, objaśnianie (plansza).
- Odmierzanie porcji produktów w oparciu o przedmioty domowe (talia kart, kostka do gry, monety) – demonstracja, objaśnianie (plansza).
- Posumowanie, ewaluacja – zakończenie tematu, zachęcenie do zachowania właściwych porcji przy komponowaniu posiłków. Podsumowanie i refleksja uczniów na temat zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.