SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I
edukacja przyrodnicza, polonistyczna , matematyczna
Krąg tematyczny: Świat z lotu ptaka
Temat: Ptasie rodziny
Cele- przewidywane osiągnięcia uczniów:
• uważnie słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela;
• rozumie czytane teksty i wypowiada się na ich temat;
• dodaje i odejmuje w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;
• czyta ze zrozumieniem proste teksty, uzupełnia zdania;
• zna i rozpoznaje wybrane ptaki;
• analizuje, wyjaśnia, ocenia, porównuje zdobyte wiadomości;
• rozwiązuje zadania tekstowe.
Metody pracy:
- aktywizujące: burza mózgów, gry dydaktyczne
- pogadanka, praca z książką
- pokaz
- praktycznego działania
Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- indywidualna zróżnicowana
- zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne: podręcznik, ćwiczenia, matematyczne puzzle , ilustracje ptaków, nagranie odgłosu ptaków, tablica multimedialna, e- podręcznik
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć: rozwiązywanie zagadek, odczytanie hasła.
2. „Burza mózgów”- szukanie odpowiedzi na pytanie: Czym wyróżniają się ptaki w świecie zwierząt?
3. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela „Kto puka?”
4. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu.
5. Przerwa śródlekcyjna – piosenka
6. Obliczenie sum i różnic w zakresie 20- puzzle matematyczne
7. Czytanie informacji o ptakach . Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego tekstu.
8. Praca w ćwiczeniach: czytanie ze zrozumieniem , uzupełnianie zdań, odczytywanie nazw ptaków ( elementy kodowania). Ocena pracy uczniów.
9. Słuchanie odgłosu ptaków.
10. Podsumowanie zajęć. Odpowiedzi na pytania „prawda czy fałsz”, zagadki.
Załącznik nr 1.
Gęś ma białe, wróbel szare,
A paw kolorowe.
Z nich Indianie wyrabiają
Ozdoby na głowę. ( Pióra)
Jak ten kwiatek się nazywa,
Co słowo „pan” w nazwie ukrywa. ( Tulipan)
Ma mnóstwo czarnych, malutkich pestek,
Ten wielki, w środku czerwony owoc.
By łatwiej zgadnąć, podpowiem jeszcze,
że gruboskórny jest wyjątkowo. (Arbuz)
Lubię ciepło, lubię słońce, gdy w doniczce siedzę.
I mam bardzo ostre kolce, choć nie jestem jeżem. (Kaktus)
Ma wspaniały ogon i korali sznur.
Nie gdacze, nie kwacze, a mówi gul, gul. (Indyk)
Załącznik nr 2
Prawda czy fałsz:
Kukułki budują gniazda. F
Łabędzie łączą się w pary na całe życie . P
Para skowronków buduje gniazdo na drzewie. F
Bociany co roku wracają do wcześniej zbudowanych gniazd. P
Dzięcioł co roku wykuwa nowa dziuplę i tam składa jaja. P
Jaskółki to kolorowe ptaszki. F