Numer: 48622
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze ciało. Mała motoryka - ujecie terapeutyczne. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
,,Mała motoryka przedszkolaka- ujęcie terapeutyczne.“

Temat: Nasze ciało

Cele ogólne:
➢ Przygotowanie do nauki pisania poprzez liczne ćwiczenia całego ciała.
➢ Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej.

Cele szczegółowe:
➢ Wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha.
➢ Praca nad prawidłową postawą podczas pisania.
➢ Wzmacnianie mięśni kończyny górnej, zwiększenie jej wydolności.
➢ Usprawnianie pracy nadgarstka, poszerzanie zakresu ruchu.
➢ Doprowadzanie do prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego.
➢ Usprawnianie prawidłowego chwytu pinsetkowego

Metody
➢ Grupa metod czynnych ( zadania, ćwiczenia, samodzielne doświadczenia)
➢ Grupa metod słownych ( obserwacja i pokaz)
➢ Grupa metod oglądowych (objaśnienia, instrukcje)

Formy
➢ Indywidualna
➢ Grupowa
➢ Zbiorowa

Pomoce dydaktyczne
Taśma, piłki, chusteczki, wstążki, lód, patyczki do uszu, dywaniki, koło hula hop, koszulki, słomki, piórka, muzyka.

Przebieg zajęć.

1.Powitanie /Wprowadzenie
➢ Dzieci wspólnie z nauczycielem stoją na obwodzie koła i witają się z nauczycielem okrzykami:
- ,,Jestem super“!
- ,,Każdy przedszkolak w Maju wie, chcesz być zdrowy ruszaj się‘‘!
➢ Wprowadzenie do tmatu. Prezentacja wiersza.

T. Błaszczyk
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Ćwiczy co dzień mały zuch.
Chociaż lat niewiele ma,
już o zdrowie swoje dba.
Przed śniadaniem gimnastyka:
prawą, lewą nogą fika,
skłon i wyprost, przysiad, skok i przeciąga się jak kot. Z pleców swoich zrobi wnet
bardzo piękny koci grzbiet.
Ćwiczy, chociaż trud to wielki,
pompki, brzuszki i rowerki...
Tato patrzy:
– Ale zuch!
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Ruszaj więc i ty, kolego.
Spacer, rolki
– nic trudnego.
Nie siedź w domu, nie narzekaj,
biegaj, pływaj, ćwicz
– nie zwlekaj!

Następnie nauczyciel zadaje pytania dzieciom w odniesieniu do wiersza:
• O czym opowiada wiersz?
• Jak należy dbać o zdrowie?
• Jak rozumiane jest stwierdzenie ,,zdrowe ciało i duch“.
Przedstawienie za pomocą plansz wyglądu ludzkiego ciała zwrócenie uwagi na ręce.Nauczyciel informuje dzieci, iż dziś na zajęciach skupią się głównie na ćwiczeniach rozwijajacych mięśnie rąk.

2.Ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu- wzmacniamy centrum ciała, stabilizujemy pozycje.

➢ Spacer wojownika. ( pozycje jogowe) .Dzieci wspólnie z nauczycielem wędrują podskokami po dywanikach. Następnie gdy usłyszą hasło od nauczyciela -wykonują assany. ( Wojownik 1, 2,3,4)
➢ Deska. Nauczyciel wspólnie z dziećmi wykonuje pozycje deski i odlicza czas od 10 do 0.
➢ Piłka. Nauczyciel wybiera jedno dziecko i prezentuje na piłce gimnastycznej innym dzieciom zabawę przód-tył.Dziecko kładzie się na piłce a nauczyciel delikatnie za kostki je turlla do przodu i do tyłu.
➢ Skok na linie. Dzieci ustawione sa na taśmie przyklejonej do dywanu. Nauczyciel siada na przeciwko i pokazuje swoimi rękami jak mają podskakiwać dzieci.

3.Ćwiczenia rozruchowe i stumulujace czucie głębokie.
➢ Wiatrki. Wymachy rąkami z użyciem hust/ wstążek
➢ Leniwe ósemki Denisona.
➢ Hula Hop. Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Następnie przechodzą przez hula hop nie puszczając rąk.
➢ Stymulowanie półkól mózgowych. Kcuk w góre i dół , zaciśnięta pięść i otwarta.
➢ Zabawa paluszkowa- pajączek do muzyki B. Strauss.

4. Ćwiczenia manualne.

➢ Patyczki. Dzieci dobierają się w pary i w rytm muzyki maszerują po sali trzymając patyczki tylko paluszkami.
➢ Składanie ubrania. Dzieci otrzymują koszulkę od nauczyciela i zadaniem ich jest poskładanie jej w czasie.
➢ ,,Pacnij kreta“.Nauczycielka ma przygotowany stolik z przyklejonymi kolorami piłek zadaniem dziecka jest pacnąć piłkę z pokazanym kolorem.
➢ Miska i gąbka. Nauczycielka daje dzieciom nasączoną gąbkę z wodą. Zadaniem dzieci jest wykręcenie gąbki i wyciśnięcie wody do miski.

5.Ćwiczenia manipulacyjne.

Stoliki.
➢ Lodowa zabawka. Dzieci otrzymują od nauczyciela kostkę kodu w której zamrożona jest zabawka. Zadaniem dzieci jest za pomoca patyczka i wacika tak długo szorować i rozpuszczać lód aż dotrą do zabawki.( szorowanie patyczkiem do uszu po lodzie.( Lód może być trzymany spinaczem).

6.Relaksacja/odpoczynek

➢ Masowanie rączek. Dzieci otrzymuja woreczek strunowy w którym są piórka, chusteczka oraz krem do rąk. Zadaniem dzieci jest pomasować sobie raczki na koniec zajęć.

Opr. Mgr Anna Cygler

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.