Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 5 – latki
Temat zajęć: Liczymy ze Sottiem – wiosenne kodowanie na dywanie.
Cel główny:
• Rozwijanie umiejętności kodowania i programowania u dzieci w oparciu o grę edukacyjną Scottie Go.
Cele etapowe:
• Kształtowanie umiejętności układania sekwencji kroków za pomocą gry edukacyjnej Scottie Go
• Kształtowanie orientacji przestrzennej
• Kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi
• Kształtowanie umiejętności współpracy z rówieśnikami według ustalonych zasad
• Kształtowanie umiejętności współpracy z rówieśnikami w grupie
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• Ułożyć przynajmniej 3 prawidłowe kroki korzystając z kartoników gry Scottie Go
• Poprawnie kierować Scottiem – właściwie stosuje kierunki w prawo, w lewo, w przód, obrót
• Umie policzyć kroki, które wykonał Scottie
• Potrafi zapisać odpowiednie działanie matematyczne do wykonanych kroków
• Umie współpracować w grupie zgodnie z zasadami
• Umie współpracować i wspólnie ucząc się bawić z rówieśnikami
Metody pracy:
Pokazowa, praktycznego działania,
Formy pracy:
Grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Gra edukacyjna Scottie Go, mata do kodowania ze Scottiem, kartoniki, tabliczki do oceniania ze Scottiem, aplikacja Scottie Go, urządzenie mobilne, tablica interaktywna, maskotka, kolorowe kartoniki, kartoniki z cyframi, kartonik z ilustracją kotka i myszki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Zabawa wprowadzająca w świat kodowania - ,,Podskocz – kucnij” dzieci na hasło góra – podskakują, a na hasło dół – kucają.
3. Prezentacja gry edukacyjnej i aplikacji Scottie Go.
4. Wyznaczenie zadania – dzieci zapoznawane są z zadaniem, które muszą wykonać, w ten sposób planują sekwencje ruchów, które musi wykonać Scottie (skręcić, zrobić odpowiednią ilość kroków, podnieść przedmiot, podskoczyć), realizują w ten sposób wyznaczony cel.
5. Dzieci w trakcie zabawy doskonalą orientację w przestrzeni, przeliczają ilość zrobionych kroków, tworzą działania matematyczne.
6. Pisanie programu – dzieci piszą program, każdy program musi zacząć się kartonikiem START i kończyć kartonikiem KONIEC. Między nimi dzieci układają sekwencje poleceń, które wykona Scottie.
7. Skanowanie komendy za pomocą aparatu i przetworzenie jej na właściwe ruchy Scottiego. Dzieci w ten sposób sprawdzają czy właściwie utworzyły sekwencje ruchów i czy został osiągnięty zamierzony cel. Jeżeli nie to dzieci poprawiają a jeżeli jest w porządku przechodzą dalej. Jeżeli komenda jest zbyt długa mogą ją skrócić. Chodzi o to aby Scottie wykonał jak najkrótszą drogę.
8. Na zakończenie zajęć:
Zabawa z maskotką, kolorowymi kartonikami i cyferkami. Nauczyciel kładzie na macie pionowo kartoniki z kolorami, a poziomo kartoniki z cyframi. Następnie kładzie maskotkę na jakimś polu, a dzieci odczytują na jakim polu ona leży.
Zabawa z kotkiem i myszką. Ułożenie takiej sekwencji ruchów, żeby kotek pokonał jak najkrótszą drogę w złapaniu myszki.
9. Podziękowanie dzieciom za zajęcia.