SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Data: ...
Prowadzący: I.Świątek
Grupa wiekowa: 5- latki
Temat: „Wesołe samogłoski”
Cel ogólny:
- utrwalanie poznanych drukowanych liter (samogłosek),
- rozwijanie aktywności twórczej.
Cele szczegółowe:
Dziecko w wyniku podjętej aktywności:
- odczytuje wielkie litery drukowane,
- zapoznaje się ze znakami daktylograficznymi dla wybranych samogłosek,
- doskonali małą motorykę,
- doskonali chwyt pęsetkowy,
- poznaje nową technikę twórczą z użyciem nietypowego narzędzia.
Metody:
- aktywizujące - metoda teatrzyku Kamishibai, elementy języka migowego (daktylografia),
- słowne - rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
- czynne - zadań stawianych do wykonania,
- technika malowania z użyciem nietypowego narzędzia.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD, skrzynka butai, sylwety samogłosek, korony, farby, pałeczki do uszu, kartony, sylwety maszyny do pisania, tekst wiersza ( Załącznik 1), klawesy.
Przebieg zajęć:
Zajęcie I
Wyjaśnienie celu zajęć.
• Zaproszenie do teatrzyku Kamishibai dźwiękiem klawesów.
• Prezentacja „wesołych samogłosek” , zapoznanie z ich odpowiednikami w języku migowym.
• Zabawa „Znajdź samogłoskę” – dzieci prezentują samogłoski w wybranych imionach (nauczycieli, własnych, Pani Dyrektor)za pomocą znaków daktylograficznych .
• Zabawa ruchowa do piosenki „Samogłoski” ( „Dob- edu nauczanki”)
• Zabawa dydaktyczna do wiersza W. Chotomskiej „Maszyna do pisania” – „pisanie” na maszynie poszczególnych znaków graficznych samogłosek
• Zabawa ruchowa „Literowe korony” – wymyślanie słów na podaną przez nauczyciela głoskę.
Zajęcie II
Zajęcia kreatywne – malowanie obrazka z samogłoską przy pomocy kropek stawianych pałeczkami do uszu maczanymi w farbie.
Podsumowanie zajęć. Prowadząca pyta dzieci o ich odczucia, dziękuje za wspólną zabawę, nauczycielom, gościom za ich obecność na zajęciach.
Ewaluacja zajęć.
Załącznik 1
Wiersz
Wanda Chotomska
„MASZYNA DO PISANIA”
Jestem maszyna do pisania.
Piszę litery i zdania:
AAAAAAAA - miała pani psa,
gdy pisała na maszynie,
to ten piesek siedział przy niej.
Ziewał - AAAAAAAA!
UUUUUUUU - bardzo nudno psu.
Pani taka jest zajęta,
że o piesku nie pamięta.
UUUUUUU - bardzo nudno psu.
IIIIIIIIIIIIII - patrzy pies na drzwi,
inne pieski są na dworze,
a on z domu wyjść nie może,
YYYYYYYY - warczy bo jest zły.
OOOOOOO - kto to warczy, kto?
Kiedy pani skończy pracę,
wyprowadzi psa na spacer.