SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Data: ...
Prowadzący: I.Świątek
Grupa wiekowa: 5- latki
Liczba dzieci: 25
Temat: „Motyl”
Cel ogólny:
- poznanie budowy motyla,
- dodawanie różnymi sposobami - od liczenia na palcach, na zbiorach lub w pamięci,
- utrwalanie strony lewej
Cele szczegółowe:
Dziecko w wyniku podjętej aktywności:
- przelicza w zakresie 7 i większym,
- zapoznaje się ze znakiem migowym „motyl”,
- ćwiczy spostrzegawczość,
- doskonali pojęcia określające stosunki przestrzenne „w lewo , przed , tyłem do”,
- kształtuje prawidłowy tor oddechowy poprzez ćwiczenia oddechowe,
- wykazuje zainteresowanie światem przyrody.
Metody:
- aktywizujące - metoda teatrzyku Kamishibai, elementy języka migowego (daktylografia),
- słowne - rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
- czynne - zadań stawianych do wykonania,
- multimedialne - wykorzystanie tablicy multimedialnej i strony internetowej wordwall.net
Formy: zbiorowa, małych zespołów, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD, skrzynka butai, opaski, medale, emblematy z cyframi, motylami, papierowe liście nenufaru, słomki, teatrzyk Kamishibai, bransoletki na rzep, teatrzyk „Calineczka” H.Ch. Andersen, ilustracje motyli, klawesy.
Przebieg zajęć:
Zajęcie I
Zaproszenie do teatrzyku Kamishibai dźwiękiem klawesów.
• Oglądanie teatrzyku „Calineczka” Hansa Christiana Andersena. Rozmowa z dziećmi nt owadów pojawiających się w bajce. Wyjaśnienie celu zajęć. Prezentacja znaku migowego „motyla”.
• Zabawa „Bęk”- dzieci zamienne zamiast słowa „bęk” powtarzają prezentowane gatunki motyla (paź królowej, rusałka pawik, bielinek cytrynek, rusałka admirał)
• Zabawa matematyczna „Na skrzydłach motyla”- dodawanie elementów umiejscowionych na skrzydłach owada w zakresie 7. Zabawa ma na celu powrót do miejsca startu. Liczbę pól o jaką przesuwa się dziecko wyznacza nauczyciel lub rzut kostką.
Zajęcie II
• Zabawa oddechowa „Trąbka motyla” z elementem współzawodnictwa - przenoszenie małych elementów papieru na obrazek za pomocą słomki w ciągu 1 minuty. Wyznaczenie kapitanów drużyn. Dzieci zasysają powietrze na sylwetach motyla i przenoszą je liść nenufaru. Wyznaczeni kapitanowie drużyn zliczają ilość motyli. Drużyny otrzymują kolorowe medale.
• Zabawa dydaktyczna „Na jakim kwiatku siedzi motyl” – dzieci wskazują kolejne literki alfabetu, aż do odgadnięcia hasła lub wyczerpania się szans. Mogą podpowiadać pokazując litery w języku migowym.
• Zabawa ruchowo -naśladowcza do piosenki z Edu muz – „Gąsiennice.”
Podsumowanie zajęć. Prowadząca pyta dzieci o ich odczucia, dziękuje za wspólną zabawę, nauczycielom, gościom za ich obecność na zajęciach.
Ewaluacja zajęć.
Załącznik 1