Konspekt zajęć z przedmiotu: Podstawy mechatroniki
klasa: Itm, kierunek - technik mechatronik
czas realizacji: 45 min.
Nauczyciel : Agnieszka Obolewicz
Temat: Pojemność elektryczna. Kondensatory.
Cel ogólny:
- zapoznanie z budową i zasadą działania kondensatorów;
- zapoznanie ze sposobem oznaczania pojemności kondensatorów;
Cele szczegółowe (uczeń):
- zna symbol graficzny kondensatora,
- omawia budowę kondensatora,
- wyjaśnia zasadę działania kondensatora,
- wymienia parametry wpływające na pojemność kondensatora, szacuje wpływ zmian wskazanego parametru kondensatora na jego pojemność;
- wyznacza pojemność kondensatora na podstawie oznaczeń umieszczonych na obudowie;
Cele wychowawcze:
- wdrażanie do przestrzegania zasad kulturalnego zachowania się w czasie zajęć;
- wdrażanie do przestrzegania form grzecznościowych;
- ćwiczenie umiejętności interpersonalnych i pracy w grupie;
Metody pracy:
- pogadanka, ćwiczenia przedmiotowe, tekst przewodni, dyskusja dydaktyczna;
Środki dydaktyczne:
- komputer i rzutnik multimedialny,
- prezentacja multimedialna
- karta pracy ucznia
- materiały pomocnicze do ćwiczeń - tabele cechowania kodowego kondensatorów,
- zestawy kondensatorów
Formy pracy:
- praca zbiorowa, praca w grupach– grupy max. 4 osobowe, praca indywidualna;
Faza wstępna
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie obecności, prace porządkowe.
Realizacja właściwej części lekcji
Przypomnienie i utrwalenie wiadomości istotnych z punktu widzenia realizacji tematu tj.: pojęcie pola elektrycznego i jego własności, właściwości przewodników i dielektryków– w formie pytań kontrolnych. Nauczyciel kieruje dyskusją.
Podanie tematu lekcji i krótkie omówienie celów. Uczniowie zapisują temat, uświadamiają cele i wzbudzają motywację.
Wprowadzenie pojęcia kondensatora, jego symbolu – prezentacja multimedialna lub wykorzystanie treści dostępnych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej https://zpe.gov.pl/.
- uczniowie odpowiadają na pytania stawiane przez nauczyciela,
- zapisują wypracowane wspólnie wnioski w karcie pracy w postaci definicji – zadanie 1 i 2.
Omówienie pojęcia pojemności kondensatora.
- uczniowie odpowiadają na pytania stawiane przez nauczyciela,
- zapisują wypracowane wspólnie wnioski w karcie pracy w postaci definicji – zadanie 3.
Omówienie podstawowych parametrów kondensatora – przeprowadzenie doświadczenia w Wirtualnym Laboratorium Fizyki za Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej- https://zpe.gov.pl/a/wirtualne-laboratorium-wl-i/D15ciC24H
– uczniowie obserwują ćwiczenie i analizują wyniki pomiarów
- określają jakie wielkości wpływają na pojemność kondensatora i w jaki sposób;
- zapisują wnioski w karcie pracy, określają wzór na pojemność kondensatora płaskiego– zadanie 4.
Omówienie sposobu oznaczania pojemności kondensatorów – tabele cechowania kodowego kondensatorów.
- uczniowie zapisują metody oznaczeń w zadaniu 5.
Ćwiczenia w odczytywaniu pojemności kondensatorów na podstawie oznaczeń umieszczonych na obudowie.
- uczniowie pracując w grupach dokonują odczytu pojemności kondensatorów przydzielonych przez nauczyciela;
- zapisują swoje wyniki w karcie pracy – zadanie 6.
- nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych odczytów, dokonuje oceny pracy uczniów.
Faza końcowa.
Podsumowanie i utrwalenie widomości zdobytych w czasie zajęć w formie pytań kontrolnych.
Pożegnanie uczniów.
Pojemność elektryczna. Kondensatory - Karta pracy ucznia
Zadanie 1
Zdefiniuj co to jest kondensator:
Zadanie 2
Narysuj:
a) uproszczoną budowę kondensatora płaskiego i podpisz jego elementy składowe
b)symbol kondensatora
Zadanie 3
Objaśnij co nazywamy pojemnością kondensatora:
Jednostką pojemności jest:
Zadanie 4
Pojemność kondensatora płaskiego zależy od: (wpisz właściwe odpowiedzi, uzupełnij wzór na pojemność)
- ........................................,
- ........................................,
- ........................................
C=
Zadanie 5
Do oznaczeń kondensatorów stosuje się następujące metody:
a) ........................................
b) ........................................
Zadanie 6
Na podstawie materiałów pomocniczych dokonaj odczytu wartości pojemności kondensatorów wskazanych przez prowadzącego zajęcia.