KONSPEKT LEKCJI
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
TEMAT:
• Tradycje Świąt Bożego Narodzenia (Christmas traditions).
CELE LEKCJI:
• uczeń utrwala oraz poznaje nowe słownictwo z zakresu tradycji Świąt Bożego Narodzenia
• uczeń rozwija umiejętność mówienia poprzez opis ilustracji, odpowiedzi na pytania oraz dyskusję na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia
• uczeń rozwija umiejętność czytania w celu uzyskania informacji szczegółowych
• uczeń rozwija umiejętność analizy materiałów źródłowych (film, piosenka)
• uczeń zapoznaje się z technikami ustnych zadań maturalnych (opis ilustracji, odpowiedzi na pytania)
METODA:
• komunikacyjna
TECHNIKI:
• wprowadzenie tematu poprzez pomoce wizualne (obrazki)
• dopasowywanie słów do obrazków
• opis obrazków
• praca z tekstem – wypełnianie luk w tekście
• odpowiadanie na pytania oraz dyskusja w parach
• dyskusja na podstawie materiału filmowego
• piosenka – uzupełnianie luk w tekście
FORMY PRACY:
• praca indywidualna
• praca w parach / grupach
• praca całą klasą
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
• obrazki
• zdjęcia wyświetlane na komputerze
• dodatkowe materiały zawierające ćwiczenia (pytania do dyskusji; tekst do czytania; piosenka)
• zeszyt
• tablica
• komputer
• odtwarzacz płyt CD / komputer
• projektor multimedialny
II. PRZEBIEG LEKCJI
Faza przygotowawcza (2min) :
1. Czynności organizacyjne (2min):
Nauczyciel sprawdza listę obecności oraz wpisuje temat lekcji do dziennika.
Faza realizacyjna (34 min):
2. Wprowadzenie do tematu lekcji na podstawie obrazków (3 min):
Nauczyciel dzieli uczniów w klasie na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje jeden pocięty rysunek – puzzle do ułożenia i rozpoznania co się na nim znajduje (Mikołaj, renifer, sanie, choinka). Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, co będzie tematem lekcji (Tradycje Świąt Bożego Narodzenia), a także odnalezienie na tablicy (wśród rozsypanki wyrazów) angielskich słów pasujących do ułożonych przez siebie obrazków.
3. Tłumaczenie słów przedstawionych na tablicy (4 min):
Nauczyciel przed lekcją umieszcza na tablicy na kolorowych kartkach (lub wyświetla na tablicy multimedialnej) słowa związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wraz z nauczycielem tłumaczą słowa na język polski i zapisują do zeszytu wyrazy i wyrażenia, których nie znają. Uczniowie pracują całą klasą.
4. Łączenie słów ze zdjęciami, opis ilustracji (4 min):
Za pomocą projektora multimedialnego nauczyciel wyświetla uczniom zdjęcia związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Zadaniem uczniów jest dopasowanie wcześniej tłumaczonych z nauczycielem słów do ilustracji oraz krótki opis każdego zdjęcia. Uczniowie pracują całą klasą.
5. Łączenie pytań z odpowiedziami – wprowadzenie do dyskusji (2 min):
Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartę z pytaniami dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie ćwiczenia w parach, podczas którego łączą pytania z odpowiedziami. Nauczyciel kontroluje poprawność wykonania zadania.
6. Udzielanie odpowiedzi na pytania otwarte (11 min):
Uczniowie pracują w 4 grupach i rozwiązują kolejne ćwiczenie z karty pytań dotyczących przygotowań oraz obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Każda grupa ma do opracowania 5 pytań z listy. Wybrani uczniowie z każdej grupy odpowiadają na głos na poszczególne pytania nauczyciela.
7. Dyskusja – wstęp do filmu (2 min):
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Czy lubicie Święta Bożego Narodzenia? Jakie osoby Waszym zdaniem nie lubią świąt? Uczniowie dyskutują całą klasą udzielając odpowiedzi na pytania i zgłaszając własne pomysły.
8. Film (5 min):
Uczniowie oglądają krótki film przedstawiający bezdomnych ludzi obdarowywanych prezentami w czasie Świąt Bożego Narodzenia przez osoby przebrane za Mikołaje (youtube). Zadaniem uczniów jest zapamiętanie jak najwięcej szczegółów z filmu.
9. Odpowiedzi na pytania – dyskusja podsumowująca film (3 min):
Po zakończonym filmie nauczyciel zadaje uczniom szczegółowe pytania dotyczące tego, co zobaczyli w filmie (kim byli bezdomni, otrzymane prezenty, reakcja osób bezdomnych) oraz w jaki sposób możemy pomagać potrzebującym w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania i zgłaszają własne pomysły.
Faza podsumowująca (9 min):
10. Praca z tekstem – uzupełnianie luk (4 min):
Uczniowie pracują indywidualnie. Każdy z nich uzupełnia w tekście dotyczącym obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Polsce brakujące słowa i wyrażenia poznane podczas lekcji. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania i upewnia się czy uczniowie zapamiętali najważniejsze słowa i wyrażenia związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia.
11. Piosenka – uzupełnianie luk w tekście (4 min):
Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują od nauczyciela tekst krótkiej piosenki świątecznej pt. „Rudolph the Red-Nosed Reindeer”. Podczas słuchania uzupełniają w tekście luki brakującymi słowami, które zapisane są jako rozsypanka nad tekstem piosenki. Po wysłuchaniu nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia.
12. Ocena najbardziej aktywnych. Pożegnanie z uczniami. (1 min)
Opracowała Emilia Wysocka