X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4856
Przesłano:

Zapobiegaj astmie - Wolność oddechu dla klasy 1. Konspekt programu edukacyjnego

Temat: Zapoznanie dzieci z treścią książki M. Strzałkowskiej pt. „W klasie z Jasiem”. Sprawdzenie rozumienia czytanego tekstu. Wypowiedzi na temat zachowania dzieci w klasie Jasia. Zapoznanie uczniów z terminami związanymi z alergią i astmą. Rozmowa kierowana na temat astmy. Kolorowanie ilustracji przedstawiających życie głównego bohatera – Jasia.

Cele:
Uczeń:
zna pojęcia związane z astmą i alergią – kaszel, kichanie, drogi oddechowe, alergeny...
potrafi rozwijać uczucie empatii
wyrabia w sobie spostrzegawczość
wyrabia w sobie dbałość o zdrowie własne i innych
rozumie potrzebę aktywnego uczestniczenia w programie profilaktycznym
rozumie czytany tekst
potrafi wypowiadać się na określony temat
potrafi ładnie, starannie pokolorować ilustrację

Metody:
oglądowa, słowna – rozmowa, pogadanka, praktycznego działania, burza mózgów

Formy: zbiorowa, jednostkowa

Środki dydaktyczne:
tablica, kreda, zeszyt, kredki, ilustracje- kolorowanka, książka „W klasie z Jasiem”, zeszyt, test, zagadka.

Przebieg zajęć:

1.Zagadka: Utwórz z pierwszych sylab długich wyrazów w zdaniu dwa nowe wyrazy.
KOTEK LEŻY NA GAŁĘZI JAŚMINU. ( Kolega Jaś) - tablica
2.Przeczytanie uczniom fragmentu tekstu książki „W klasie z Jasiem.” ( str. 1 - 3)
Ustalenie , co działo się z Jasiem. ( kichał, świstał, dyszał).
-W jakich sytuacjach najczęściej miało to miejsce? ( na zajęciach w-fu...)
- Jak zachowywały się dzieci w stosunku do kolegi? ( ocena postępowania)
- Czy Jaś był szczęśliwy? Dlaczego?
3.Próba ustalenia przez dzieci co to jest choroba? Wypowiedzi na podstawie własnych doświadczeń( jak się czujesz gdy jesteś chory, jakie masz objawy?...)
Przypomnienie objawów Jasia (kaszel, kichanie, prawdopodobnie gorączka).
4.Uczniowie próbują własnymi słowami wyjaśnić terminy ( kaszel, kichanie, gorączka).
5.Odczytywanie przez wybranych uczniów definicji ze słowniczka, dopasowywanie ich do wyrazów zapisanych na tablicy- kaszel, kichanie...
6.Przeczytanie kolejnego fragmentu książki – str. 4 – 8. Sprawdzenie rozumienia przeczytanego tekstu:
7.- Jakiej choroby poszukiwali lekarze? ( astmy)
- Czy występuje ona często, czy rzadko u dzieci? ( często)
- Co atakuje ta choroba? ( drogi oddechowe)
8.Odczytanie ze słownika terminów i ich znaczenia.
9.- Przy pomocy jakiego przyrządu badano dzieci? ( spirometru) – wyjaśnienie terminu
10.- Co stwierdzono u Jasia? (że jest chory).
11.Czytanie ostatniego fragmentu książki str.9 – 14
12.- Jak możemy pomóc Jasiowi, żeby czuł się dobrze? ( staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat choroby ...)
13.- Czy ta choroba przeszkadza w normalnym życiu? W byciu szczęśliwym? W spełnianiu swoich marzeń? W osiąganiu sukcesów ?
14. - Co jeszcze kojarzy wam się z tą chorobą – zapis na tablicy ( wyjaśnianie terminów - słowniczek)
15.Zanim ktoś zachoruje na astmę, najpierw ma alergię, czyli uczulenie np. na jakieś pokarmy, pyłki, sierść zwierząt, czy kurz....( są to alergeny). Nieleczona alergia prowadzi do powstania astmy oskrzelowej. Na astmę można chorować przez kilka lat, a często zostaje już na całe życie.
16.- Jaki lekarz zajmuje się chorymi, którzy mają alergię bądź astmę?(alergolog)
17.Czytanie wszystkich wyrazów znajdujących się na tablicy( wcześniejsze stopniowe zapisywanie wyrazów związanych z chorobą na tablicy).
18.Wiecie już dużo na temat astmy, dlatego teraz rozwiążecie test na temat tej choroby( zał.1)
– wklejenie do zeszytu
19.Kolorowanie ilustracji przedstawiających codzienne życie Jasia.
20.Wystawka.

Zał.1

1. Astmę wywołuje:
a. świeże powietrze
b. alergeny ( pyłki, pokarmy...)
2. Astmą można się zarazić:
a. tak
b. nie
3. Objawem astmy jest:
a. ból brzucha, głowy
b. świszczący ciężki oddech, kaszel
w nocy lub nad ranem
4. Przy tej chorobie należy unikać:
a. wody i mydła, pasty do zębów
b. zwierząt pokrytych sierścią i piórami
5. W leczeniu tej choroby
a. stosuje się inhalator
b. należy łykać witaminy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.