Scenariusz lekcji otwartej
Klasa: 1b
Temat kompleksowy: „Świat za 100 lat”.
Temat lekcji: „Kosmiczne podróże”.
Cele ogólne:
Rozwijanie zainteresowań tematyką kosmosu i układu słonecznego, poznanie pojęć z nią związanych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-wypowiada się na temat kosmosu,
-potrafi rozwiązać krzyżówkę,
-wzbogaca słownictwo o wyrazy związane z kosmosem (układ słoneczny, planety, galaktyka, rakieta itp.)
-wymienia najważniejszych kosmonautów,
-wie, ze nazwy planet piszemy wielką literą,
-uważnie słucha poleceń nauczyciela,
-czyta ze zrozumieniem,
-potrafi skupić uwagę na wykonywanej czynności,
-potrafi pracować indywidualnie i w grupie.
-potrafi wykonać prace plastyczno - techniczną
Metody pracy:
• słowne – polecenia, objaśnienia, pogadanka,
• oglądowe – pokaz, obserwacja
• czynne – zadań stawianych do wykonania
Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
Krzyżówka dla każdego ucznia, plansze z planetami, podręcznik cz.4, ćwiczenia cz.2, tablica multimedialna, plastelina.
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Rozwiązanie krzyżówki, której hasło brzmi KOSMOS.
3. „Co to jest kosmos?” - burza mózgów.
Wyjaśnienie pojęcia „Kosmos” .
Kosmos – przestrzeń pozaziemska, w której krążą różne ciała niebieskie. Największe z nich to: gwiazdy, planety i ich satelity. W kosmosie ciągle dokonywane są eksperymenty i loty kosmiczne.
4. „Kosmos” - obejrzenie animacji edukacyjnej dla dzieci.
https://www.youtube.com/watch?v=ahkKIg8NVS0
Rozmowa kierowana pytaniami na temat obejrzanego filmy.
-Jak nazywa się miejsce, w którym znajdują się słońce i planety?- kosmos, przestrzeń
kosmiczna, wszechświat
- Czym jest Słońce?- gwiazdą
- Co robią planety w stosunku do Słońca?- krążą
- Jak nazywa się tor, po którym poruszają się planety?- orbity
- Ile planet krąży wokoło Słońca? 8
- Czy potraficie podać kolejno nazwy planet w Układzie Słonecznym?
- Którą planetą z kolei od słońca jest Ziemia?- trzecią
- Która planeta jest największa, a która najmniejsza? (Jowisz – największa, Merkury – najmniejsza)
5. Obejrzenie ilustracji o kosmosie i rozmowa na temat jego zdobywania (Podręcznik cz.4, s.8). Poznanie nazwisk najważniejszych kosmonautów.
6. Praca w ćwiczeniach - odczytywanie i zapisywanie zaszyfrowanych nazw planet (Ćw. 2, s.59, ćw.2). Zwrócenie uwagi na pisownię planet wielka literą.
7. Rozwiązanie Quizu w programie Wordwoll podsumowującego wiedzę na temat kosmosu.
8. Rakieta – wykonanie rakiety z plasteliny.
9. Podziękowanie dzieciom za pracę na lekcji.
10. Podsumowanie przebiegu zajęć metodą kończenia zdania:
Najbardziej na lekcji podobało mi się........