SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 6 latki
Temat kompleksowy: Nasi ulubieńcy.
Temat zajęcia: Pies w łatki.
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z wyglądem psa.
Wyrabianie opiekuńczego stosunku do psa i innych zwierząt.
Ćwiczenie spostrzegawczości.
Usprawnienie mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne.
Zapoznanie z przeznaczeniem rzeczy związanych z pielęgnację i dbaniem o psa.
Odzwierciedlenie zdobytej wiedzy w formie plastycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
wie, jak wygląda pies.
wie, jak należy opiekować się psem.
potrafi znaleźć brakujące elementy w wyglądzie psa.
potrafi naśladować odgłosy zwierząt domowych.
wie, do czego służy: smycz, obroża, kaganiec, itp.
potrafi ozdobić szablon psa dalmatyńczyka.
Pomoce:
Maskotka psa, ilustracje do zadań 1 i 4, smycz, kaganiec, obroża, itp., tamburyno, płyta z muzyką, kontur budy dla psa naklejony na wykładzinę, szablon psa dalmatyńczyka, łatki wycięte z czarnego papieru, klej, kredki, ilustracje przedstawiające zwierzęta domowe.
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa na powitanie,
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy
2.Wprowadzenie i przedstawienie gościa pieska Pimpusia dalmatyńczyka. Rozmowa z dziećmi na temat: kim jest nasz gość?, jak wygląda?
3.Opowiedzenie przez pieska swojej ostatniej historii jaka mu się przydarzyła i zwrócenie się o pomoc do dzieci.
Drogie dzieci ostatnio bawiłem się na podwórku wraz z moimi kolegami psami, kiedy nagle pojawił się czarodziej, Bardzo spodobały mu się moje łatki, dlatego zabrał ich kilka i przykleił na swój czarodziejski płaszcz, aby zobaczyć jak on będzie wyglądał w takich łatkach. Kiedy poprosiłem, żeby mi je oddał czarodziej próbował ze wszystkich sił odczepić je od swojego płaszcza, ale niestety nie udało mu się, ponieważ był to zaczarowany płaszcz. Czarodziej powiedział, że odczepią się tylko wtedy, jak rozwiąże kilka czarodziejskich zadań, które ukryte są w waszej sali czyli sali zuchów. Niestety sam nie potrafię ich rozwiązać, gdyż jestem jeszcze mały. Proszę was pomóżcie mi odzyskać moje łatki.
(Zadania umieszczone są na pieskach – maskotkach w różnych częściach sali, wybrane dziecko podchodzi do konkretnego pieska maskotki opisanego przez Pimpusia i biorą karteczkę z zadaniem)
Czarodziej powiedział mi, że pierwszego zadania mam szukać u pieska z serduszkiem naklejonym na brzuszku, ale ja nie potrafię go znaleźć.
Po każdym zadaniu pochwalenie dzieci za prawidłowe wykonanie zadania, dzięki któremu Pimpuś odzyskuje po jednej łatce, w każdym kolejnym liście otrzymanie wskazówek gdzie jest kolejne zadanie.
Zadanie 1
Przyjrzyjcie się uważnie obrazkom i powiedzcie, co złego robią dzieci namalowane na ilustracji.
• Piesek pokazuje dzieciom ilustracje:
- szarpanie psa za ogon;
- pies trzymany w klatce bez wody i jedzenia;
• Rozmowa z dziećmi na temat skutków niewłaściwego zachowania się dzieci na przedstawionych ilustracjach.
Zadanie 2
Popatrzcie uważnie na przedmioty znajdujące się na stoliku i wskażcie te, które potrzebne są do wyprowadzenia pieska na spacer.
(Na stoliku znajduje się: smycz, obroża, miska, kaganiec, kość, ....).
• Rozmowa z dziećmi na temat przeznaczenia każdego ww. przedmiotu.
Zadanie 3
Zamieńcie się w pieski i pokażcie jak się poruszają, kiedy gra muzyka pieski spacerują po sali, jak usłyszycie dźwięk tamburyna, pieski chowają się do swojej budy, ponieważ to będzie oznaczało, że zaczyna padać deszcz. Zobaczymy czy wszystkie pieski zdążą schować się przed deszczem?
Zadanie 4
Przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi i powiedz, czego brakuje temu pieskowi.
Dorysowanie psu brakujących części (ucha, ogona, łapki)
• Rozmowa z dziećmi na temat charakterystycznego wyglądu pieska
•Pochwalenie dzieci za prawidłowe wykonanie zadania, dzięki któremu Pimpuś odzyskuje ostatnią kropeczkę.
4.Podziękowanie przez pieska dzieciom za pomoc w odzyskaniu plamek i pożegnanie się z dziećmi.
5.„Piesek dalmatyńczyk” ozdabianie szablonu pieska wyciętymi plamkami z czarnego papieru, pokolorowanie kredkami oczu, języka, nosa psa.
6.Zabawa w kole dla dzieci, które skończyły pracę „Odgłosy zwierząt” pokazywanie obrazków przedstawiających zwierzęta Próby naśladowania odgłosów wydawanych przez te zwierzęta.
7.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę
8.Wspólne oglądanie wystawki dziecięcych prac.