Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego
w Nowym Tomyślu
Prowadząca zajęcia: mgr Sylwia Kaczmarek-Subera
SCENARIUSZ LEKCJI PROWADZONEJ PRZEZ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO
ODBYWAJĄCEGO STAŻ NA STOPIEŃ AWANSU ZAWODOWEGO
NAUCZYCIELA MIANOWANEGO PRZEPROWADZONEJ W KLASIE PIERWSZEJ CYKLU SZEŚCIOLETNIEGO
Temat lekcji: Nauka prawidłowego, swobodnego chwytu smyczka.
Zgodne z programem:
PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU SKRZYPCE
SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA
Ewa Kowar-Mikołajczyk, Anna Rzymyszkiewicz,
Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa 2014r.
Program spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 sierpnia 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. (Dz. U. z 2019 poz.1637).
Czas trwania lekcji: 30 minut
Przedmiot nauczania: Nauka gry na skrzypcach
Treści podstawy programowej: Zapoznanie z teoretycznymi podstawami gry na instrumencie.
Cel edukacyjny:
1)Cel ogólny: Swobodne posługiwanie się aparatem gry prawej ręki.
2)Cel operacyjny: Uczeń potrafi prawidłowo chwytać smyczek przy jednoczesnym zachowaniu swobody i elastyczności palców.
Metody pracy:
–Metoda wyobrażeniowa.
–Praca nad wyobraźnią ruchową.
Przebieg lekcji:
–przygotowanie instrumentu i smyczka;
–wprowadzenie nazw części smyczka;
–ćwiczenie naturalnego chwytu smyczka - zgięcia palców poprzez pamięć mięśni - rzut piłeczką tenisową; powtarzanie ćwiczenia metodą wyobrażeniową - uczeń udaje,że łapie piłeczkę i swobodnie odrzuca ją do nauczyciela;
–ćwiczenia elastyczności palców prawej ręki i świadomości kontaktu opuszków palców z prętem smyczka - prowadzenie palców wzdłuż pręta smyczka od żabki do szpica i z powrotem;
–ćwiczenie metodą wyobrażeniową chwytu smyczka i "zaokrąglania palców" - uczeń naśladuje prawą dłonią i przegubem ruch koparki - palcem środkowym i kciukiem podnosi z ławki chusteczkę - kształtuje pamięć układu palców na smyczku;
–układ palców na smyczku- uczeń trzyma smyczek w górnej jego połowie ręką lewą dzięki czemu prawa pozostaje swobodna. Kciuk prawej ręki ustawiony jest bokiem do prętu smyczka pomiędzy żabką
a skórką - stroną wewnętrzną opiera się o smyczek, palec środkowy i kciuk naciskają na siebie opuszkami, palec serdeczny dotyka palca środkowego, palec wskazujący pozostaje w niewielkim oddaleniu od pozostałych palców, oparty jest bokiem między paliczkiem dalszym a środkowym , najmniejszy palec zgięty w stawach w niewielkim oddaleniu od serdecznego palca, pozostaje oparty czubkiem o pręt;
–praca nad wyobraźnią ruchową – ćwiczenie prowadzenia smyczka opartego o lewy bark, praca nad podziałem smyczka - uczeń przesuwa smyczek w obrębie dolnej połowy, górnej połowy oraz całej długości smyczka;
–ćwiczenie wyobraźni ruchowej niezależnie od smyczka - uczeń trzyma smyczek w powietrzu - prostuje i ugina kciuk;
–kontrolowanie toru ruchu ręki i smyczka - próby gry długich dźwięków na pustych strunach;
–ćwiczenie oparcia na smyczku - rozpoczynanie gry od żabki, od środka i od szpica smyczka przy uprzednim kontrolowaniu prawidłowego uchwytu smyczka i oparcia włosia smyczka o daną strunę skrzypiec;
–utrwalenie nazewnictwa -części smyczka;
–oznaczenie na smyczku miejsca, do którego uczeń swobodnie może grać podczas ćwiczenia w domu z jednoczesnym kontrolowaniem chwytu smyczka;
–omówienie metod i zalecenie kontynuowania poznanych przez ucznia ćwiczeń.
Materiał dydaktyczny:
A. Cofalik - Skrzypcowe ABC, cz. I
A. Cofalik - Notatnik metodyczny o grze skrzypcowej i jej nauczaniu
S.Tomasik - KOREKTA APARATU GRY SKRZYPKA - lekcja po lekcji.
Plan zajęć:
1)Powitanie i sprawdzenie obecności.
2)Podanie tematu i jego realizacja.
3)Podsumowanie zagadnień.
4)Omówienie metod indywidualnej pracy w domu.
5)Zadanie pracy domowej.