SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „Majowa łąka” – zabawa matematyczna, wartości liczbowe w zakresie 1-10.
CELE OGÓLNE:
utrwalenie wiadomości dzieci na temat mieszkańców łąki
rozwijanie kompetencji matematycznych: przeliczanie elementów w zakresie 10
rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
wymienia owady żyjące na łące
przelicza elementy w zakresie 1- 10
zgodnie współpracuje w grupie
METODY PRACY wg. Kwiatkowskiej: słowna, pokazu, aktywizujące
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
koperty z obrazkami zwierząt i zagadkami
nagranie na pendrive
magnetofon
czarne kropki dla każdego dziecka oraz sylwety biedronek
klej
kostki do gry 6l- 2 szt., 5l- 1 szt.
mata do kodowania
tablica multimedialna
szarfy – 1 dla każdego dziecka
kartoniki do kodowania (czarne:2c,3d,2g3f,6e,7d,7f,8f. czerwone: 4e,4f,5d,5g,6c,6h,7c,7h,8c,8h,9d,9e,9f,9g)
łąka – materiał
mazaki
wesołe i smutne buźki dla każdego dziecka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Chodźcie wszyscy tu do koła” Powitanie dzieci z wykorzystaniem rymowanki
2. ,,Majowa łąka’’- rozmowa kierowana przy ilustracji. Zagadki o mieszkańcach łąki. Rozwiązywanie zagadek połączone z odpowiednią cyfrą 1-10. Dziecko, które odgadnie zagadkę, umieszcza zwierzątko na łące.
Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce.
(biedronka)
Niziutko nad stawem fruwa przez dzień cały, Kształtem przypomina helikopter mały.
(ważka)
Co to za pani ma pasiaste ubranie? Od niej słodki miodek na pewno dostaniesz.
(pszczoła)
Kapie się w strumykach,
Przed boćkiem umyka.
Koncerty wieczorem
daje nad jeziorem.
(żabka)
Tu cytrynek, tam paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko. ...
(motyle)
Znacie takiego konika,
który zawsze w trawie cyka? ...
(konik polny)
Jest to mały owad
bardzo pracowity,
buduje z siostrami
dom w kopcu ukryty.
(mrówka)
Nie wiem, czy ktoś go polubi. Jest mały i bzyczący. Kiedy na skórze usiądzie, Zostawi znaczek bolący.
(komar)
Małe zwierzątko, sił ma niewiele,
a kopie w ziemi długie tunele ...
(kret)
Powrócił do nas
z dalekiej strony
ma długie nogi
i dziób czerwony.
(bocian)
3. „Zwierzęta na łące ” zabawa ruchowa do melodii „Polka tritsch – tratsch”- (Batti Strauss). Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy na łące. Kiedy gra muzyka zwierzątka tańczą na łące ,na pauzę w muzyce dzieci muszą ustawić się w kołach zgodnie z przydzielonym kolorem szarfy. ( żółty – pszczoły, zielony- żaby, czerwony – biedronki).
4. ,,Biedroneczka’’ Zabawa matematyczna – Dzieci 5l rzucają 1 kostką, dzieci 6l rzucają 2 kostkami. Następnie dziecko wybiera tyle kropek ile wskazuje wynik. Układa wyznaczoną ilość kropek i przykleja je na sylwecie biedronki.
5. ,,Owady’’- zabawa ruchowa z wykorzystaniem tablicy multimedialnej z reakcją na sygnał wzrokowy.
6. ,,Zakodowany owad’’ – nauczyciel rozkłada na dywanie matę do kodowania, mówi kod a dziecko odnajduję pole na macie i układa kartonik. Po zakończeniu dzieci mówią co zostało zakodowane.( BIEDRONKA)
7. Ewaluacja zajęć - ,,Prawda czy fałsz’’
Jeżeli dzieci uważają podaną informację za prawdziwą podnoszą rączkę z uśmiechniętą buźką , jeżeli za fałszywą- podnoszą buźkę smutną.
- Biedronki mają na skrzydełkach czarne kropeczki – P
- Koniki polne pięknie grają na skrzypcach – F
- Mrówki to pracowite owady- P
- Bocian poluje na zające. F
- Bocian ma czerwony dziób- P
- Na łące rośnie dużo warzyw- F
- Żaby lubią wodę - P
- Motyle mają pióra- F
- Pszczoły zbierają nektar- P
- Kret pływa w stawie- F