SCENARIUSZ
Spotkanie muzyki z plastyką – E. Grieg
Muzyka w działalności plastycznej dziecka
Temat: :
„W grocie króla gór”
Cel główny: Malowanie ilustracji do utworu instrumentalnego, inspirowanie nastrojem
i charakterem muzyki.
Cele operacyjne
Dziecko:
- słucha muzyki i uczy się jej rozumienia
- wyraża swoje odczucia i wzruszenia: słowem, gestem i pracą plastyczną
- odzwierciedla nastrój utworu muzycznego w pracy plastycznej
- tworzy formy ruchowe odpowiednie do rodzaju muzyki: rytmu, tempa, dynamiki
- chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami,
- doskonali wrażliwość słuchową
- czerpie przyjemność opodczas kontaktu z dźwiękiem i kolorem
- rozwija własną inwencję twórczą w zakresie działań muzycznych i plastycznych
- przezwycięża nieśmiałość, rozwija pewność siebie i odwagę
Metody: - działalność plastyczna
- pedagogika zabawy
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
- słowna
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, kolorowe kartki, ściereczki, pędzle, farby, woda, ilustracje tematyczne,tamburyno, piłka
Przebieg zajęć
1.Zabawa integracyjna – powitanie się różnymi częściami ciała. Dzieci przy akompaniamencie wesołej muzyki witają się w sposób określony przez nauczyciela: uścisk, podania dłoni, kolankami, łokciami itp.
2.Zabawa przy piosence Wiewióreczka mała- utrwalenie kroków tanecznych polki, krakowiaka, kujawiaka, walca. Dzieci śpiewając piosenkę ilustrują jej treść ruchem,podskakują,tańczą w parach.
3.Rozmowa kierowana oparta na ilustracjach tematycznych na temat nastrojów, różnych sposobów na nudę. Dzieci podają najciekawsze zajęcia (działania), podczas których mają wesoły nastrój i nie nudzą się. Umieszczenie ilustracji na tablicy tematycznej.
4.Opowieść nauczyciela "O niegodziwym królu" inspirowana utworem E. Griega "W grocie króla gór". Dzieci uważnie słuchają opowieści i wyobrażają siebie scenę ucieczki królewicza z zaczarowanego zamku.
5.Zabawa Ucieczka z zamku - improwizacja ruchowa przy utworze muzycznym. Dzieci reagują ruchem na zmianę rytmu, tempa i dynamiki.
6.Zabawa uspakajająca przy piosence Kolorowe listki, dzieci naśladują poruszające się na wietrze listeczki zgodnie z treścią piosenki – reagowanie na nastrój muzyki.
7.Omówienie sposobów poruszani się dzieci podczas zabawy ruchowej, zwrócenie uwagi na zmieniającą się dynamikę i tempo, utrwalenie pojęć: wolno – szybko, cicho-głośno.
8.Zabawa z piłką Sposoby na nudę. Nauczyciel turla piłkę do danego dziecka, które podaje swój pomysł i sposób na nudę.
9.Zabawa Cornevalito - „Malowanie”. Dzieci wysuwając dłonie rytmicznie wypowiadają nazwy kolorów, wyklaskują rytm a następnie poruszając rękoma wykonują rysunek w powietrzu wg własnego pomysłu.
10.Wykonanie pracy plastycznej Wielka ucieczka. Dzieci malują farbami plakatowymi scenę ucieczki królewicza z zamku, słuchając jednocześnie utworu
E. Griega ""W grocie króla gór".
11.Zorganizowanie wystawy prac.