Scenariusz zajęć
Temat dnia: „Czym podróżowano dawniej?”
Cele ogólne:
- wzbogacenie zasobu słownictwa związanego z podróżowaniem, środkami transportu;
- kształtowanie umiejętności układania rytmów z figur geometrycznych.
Cele operacyjne: Dziecko:
- słucha uważnie wiersza,
-odpowiada na pytania,
- nazywa środki transportu,
-uczestniczy w zabawie ruchowej,
-układa ciągi rytmiczne z figur geometrycznych.
Formy pracy: Zbiorowa, indywidualna
Metody:
1. czynne- zadań stawianych dzieciom
2. percepcyjne- obserwacja
3. słowne- rozmowy
Pomoce i środki dydaktyczne: wiersz K. Roguskiego pt: „Na przystanku”, obrazki przedstawiające środki transportu, figury geometryczne, nagranie piosenki „Jedzie pociąg” karty pracy, klej.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza pt: „ Na przystanku” K. Roguskiego
Pociąg jedzie! – „Ależ skąd!”
Czemu mnie wprowadzasz w błąd?
Przecież jedzie, tam z oddali,
A zrobiony jest ze stali.
Przecież jeżdżąc cały dzień
Stuka głośno: deń, deń, deń!
I przecież nawet z wyglądu
Jest podobny do pociągu!
To jest pociąg! Elektryczny!
Taki szybki i magiczny!
Przecież jedzie, wprost po torze
I wszędzie pojechać może.
I z przystanków, nieraz skwerów,
Bierze w podróż pasażerów.
A gdy tak przez miasto krąży
Zawsze w każde miejsce zdąży.
Tak z przystanku do przystanku,
Rano, wieczór – bez ustanku.
- „Toż to TRAMWAJ, a nie pociąg,
Kręcąc się niczym korkociąg,
Jeżdżąc po calutkim mieście
Dla nas się zatrzymał wreszcie!”
- O jakim pojeździe była mowa w wierszu?
- Po czym jeździ tramwaj?
2. Środki transportu
Nauczyciel kładzie na dywanie obrazki przedstawiające nowoczesne środki transportu. Dzieci nazywają je, określają jak się poruszają (na wodzie itp.)
Zastanawiają się czy podróżowano dawniej, kiedy tych pojazdów jeszcze nie było?
Oglądają dawne środki transportu.
4. Zabawa muzyczno- ruchowa „ Jedzie pociąg”
5. „Pojazd z figur” Nauczyciel pokazuje dzieciom pojazd zrobiony z figur geometrycznych. Dzieci nazywają te figury, określają kolory.
6. Wykonanie karty pracy
Każde dziecko dostaje kartę pracy z rozpoczętym rytmem, a zadaniem dziecka jest go dokończyć przyklejając odpowiednie figury.
7. Podsumowanie zajęć.