Scenariusz zajęć obowiązkowych
Grupa: 3 latki
Temat: „Oto jeż”- kolorowanie jeża i wyklejanie kolców plasteliną
Cel ogólny:
- rozwijanie zdolności manualnych
Cele operacyjne:
- słucha uważnie zagadki
-wskazuje części ciała jeża
- koloruje kredką pyszczek i kolce jeża
- przykleja kilka kolców z plasteliny
- bierze udział w zabawie ruchowej
- sprawnie reaguje na ustalone sygnały
- dba o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zabaw ruchowych
7. Metody pracy:
- słowna – zagadka
- oglądowa – pokaz
- czynna- zadań stawianych do wykonania
8. Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- zagadka o jeżu
- ilustracje dotyczące jeża
- kartki z konturem jeża
- plastelina, kredki
Przebieg zajęć
1. Zebranie dzieci do koła, powitanie wszystkich dzieci poprzez zaśpiewanie powitanki „Wszyscy są, witam was”.
2. Rozmowa kierowana na temat treści zagadki.
Idę sobie leśną drogą,
czasem gniewnie tupnę nogą.
Kolce mam i wzdłuż i wszerz!
Kto ja jestem? To ja ... .
3. Nauczyciel prezentuje ilustracje, na których jest jeż. W rozmowie odwołuje sie do doświadczeń dzieci.
- Czy spotkaliście kiedyś jeża? Jak wyglądał?
4. Instrukcja wykonania zadania. Nauczycielka jeszcze raz opisuje budowę ciała jeża i informuje dzieci co będą robiły. Demonstruje na tablicy jak należy wyklejać kolce jeża.
5. Zabawa paluszkowa- rączki pracują. Rozgrzanie dłoni przed pracą plastyczną.
6. Wykonanie pracy. Dzieci kolorują jeża kredkami, wyklejają plasteliną kolce.
7. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Jeże.
Dzieci – jeże – poruszają się na czworakach po sali. Naśladują czynności wykonywane przez
jeże na hasło – nazwy tych czynności, podane przez nauczyciela. Np. śpią, biegną, zwijają się
w kłębek przed lisem, idą powoli itp.