Scenariusz zajęć obowiązkowych
Grupa: 4 latki
Temat: „Wiosna, wiosna”- grupowy kolaż
Cel ogólny:
- rozwijanie twórczości
Cele operacyjne:
- przestrzega umówionych zasad
- rozwiązuje zagadki tematyczne
- słucha poleceń nauczyciela
- czuje więź z grupą
- wyraża siebie poprzez sztukę
- wykleja trawę, kwiaty według własnego pomysłu
- używa różnych środków plastycznych do uzyskania zadowalającego efektu
- jest zadowolone z efektu pracy
7. Metody pracy:
- słowna- instrukcja
- oglądowa -pokaz
- czynna- zadań stawianych do wykonania
8. Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Kartki brystolu, kleje, sznurki, bibuła, kolorowy papier, mazaki, kredki.
Przebieg zajęć
1. Przywitanie dzieci.
Witam wszystkich, którzy:
- lubią wiosnę
- nie lubią, gdy pada deszcz
- lubią kwiaty
- mają coś w kolorze zielonym
- chcieliby teraz biegać po łące, itp.
Powitane osoby tupią nogami siedząc w kole.
2. Zabawa na rozruszanie, rozwijająca twórcze myślenie „Spacer wyobraźni”
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi, aby każda osoba zamknęła oczy, wyobraziła sobie łąkę
i dokończyła zdanie:
- „Kiedy myślę o łące to widzę...”
3. Omówienie dzisiejszej pracy, przedstawienie przygotowanych wcześniej wraz z dziećmi brystoli
z namalowaną trawą i niebem. Poinformowanie dzieci o sposobach wykorzystania przyborów plastycznych, zachęcanie do twórczego, kreatywnego działania.
4. Podzielenie dzieci na dwie grupy. Rozpoczęcie pracy plastycznej.
5. Zabawa ruchowa „Pszczoły szukają nektaru”
Na podłodze leżą szarfy, które symbolizują kwiaty. Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm tamburyna. Na sygnał słowny „Pszczoły zbierają nektar”, dzieci szukają wolnego kwiatka i na nim kucają.
6. Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat ich odczuć, w stosunku do dzisiejszych zajęć. Zachęcenie do komplementowania pracy kolegów i koleżanek.