Scenariusz zajęć obowiązkowych
Grupa: 4 latki
Temat: „Sport to zdrowie”- zabawy dydaktyczne
Cel ogólny:
- integracja z grupą
Cele operacyjne:
- rozumie zasady gry
- bierze czynny udział w grze
- odpowiada na proste pytania i zagadki
- współpracuje w grupie
- przestrzega zasad sportowych, umie radzić sobie z ewentualną porażką
- współpracuje w parze
- wykonuje prawidłowo ćwiczenia
7. Metody pracy:
- słowna- zagadki
- oglądowa -pokaz
- czynna- zadań stawianych do wykonania
8. Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Kolorowe kartki z bloku A4, obrazki przedstawiające ćwiczenia do wykonania, obrazki przedmiotów do podzielenia na sylaby(narty, piłka, sanki, łyżwy), dwie zagadki, tablica z punktami, wesołe buźki.
Przebieg zajęć
1. Przywitanie wyliczanką:
„Gimnastyka to podstawa, to dla dzieci ważna sprawa, ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok”.
2. Podzielenie dzieci na dwa zespoły. Przedstawienie zasad gry. Wybranie dzieci, które będą odgrywały postać pionka.
3. Poprowadzenie gry dydaktycznej z elementami ruchowymi.
Na dywanie leży sześć kolorowych kartek, które imitują pola gry. Wybrane dziecko będzie skakać o jedno pole do przodu. Każde pole jest oznaczone kolorem/zadaniem, które grupa musi wykonać, żeby otrzymać punkt. Punkty są oznaczane wesołymi buźkami, które przyczepiane są na tablicy.
Pole czerwone: dziecko losuje zagadkę. Nauczyciel czyta, cała grupa odgaduje.
Pole białe: dziecko losuje obrazek z ćwiczeniem, które musi wykonać cała grupa.
Pole zielone: dziecko losuje obrazek. Chętna osoba z grupy musi podzielić wyraz na sylaby. Następnie to samo słowo dzieli cała grupa.
Pole białe: dziecko losuje obrazek z ćwiczeniem, które musi wykonać cała grupa.
Pole niebieskie: zadanie wyznaczone przez nauczyciela. W grupie dzieci łączą się w pary. Ich zadaniem jest zrobienie powoli pięciu przysiadów trzymając się za ręce.
Pole czerwone: dziecko losuje zagadkę. Nauczyciel czyta, cała grupa odgaduje.
Pole białe: dziecko losuje obrazek z ćwiczeniem, które musi wykonać cała grupa.
Pole zielone: Pole zielone: dziecko losuje obrazek. Chętna osoba z grupy musi podzielić wyraz na sylaby. Następnie to samo słowo dzieli cała grupa.
4. Podsumowanie zabawy- zliczenie punktów. Ogłoszenie zwycięzców.
5. Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz”
Nauczyciel tłumaczy dzieciom zasady gry. Gdy dzieci uważają, że wypowiedziane zdanie to prawda klaszczą, gdy twierdzą, że to fałsz tupią nogami.
Sport to zdrowie.
Na lodowisku jeździmy na nartach.
Latem możemy jeździć na sankach.
Wolno jeździć na łyżwach po zamarzniętym jeziorze.
Warto jeść warzywa i owoce, bo mają dużo witamin, które służą zdrowiu.
6. Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat ich odczuć, w stosunku do dzisiejszych zajęć, aktywności, wygranej czy ewentualnej przegranej.