Scenariusz zajęć obowiązkowych
Grupa: 5 latki
Temat: „Ekolog w kuchni”- rozmowa kierowana przy użyciu ilustracji
Cel ogólny:
- rozwijanie postaw proekologicznych
Cele operacyjne:
- przypomina, kim jest ekolog
- stara się odpowiedzieć, jak można ograniczać śmieci w kuchni
- rozpoznaje i nazywa produkty spożywcze
- ogląda z zainteresowaniem plansze
- nazywa produkty spożywcze
- wie, po co segreguje się śmieci
- wie, jak należy segregować śmieci
- segreguje śmieci ze swoim zespołem
- odszukuje pasujący obrazek
- biega ostrożnie po sali
- podnosi rękę, gdy chce coś powiedzieć
7. Metody pracy:
- słowna- rozmowa
- oglądowa -pokaz
- czynna- zadań stawianych do wykonania
8. Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
utwór mp3 ze skoczną muzyką, dwie siatki zakupów, produkty spożywcze, bawełniane torby, woskowijki, torebki papierowe, torebki foliowe, pojemniki imitujące pojemniki na śmieci, zebrane
i wybrane puste opakowania po produktach, symbole produktów idących do segregacji
Przebieg zajęć
1. Przywitanie dzieci.
„Miła powitanka”- dzieci siedzą w kole, każdy po kolei mówi osobie obok coś miłego, może to być cecha charakteru, konkretne zachowanie lub coś dotyczące wyglądu.
2. Nauczycielka rozpoczyna zajęcia od przypomnienia, czym jest ekologia i ekolog.
3. Nauczycielka zachęca dzieci do szukania rozwiązań jak można generować mniej śmieci w kuchni. Naprowadza dzieci na właściwe odpowiedzi.
4. Ukazanie na przykładzie jak wiele śmieci człowiek może ograniczyć już w sklepie. Nauczycielka wypakowuje dwie torby z zakupami, jedna jest pakowana ekologicznie, a druga nie. Następnie razem z dziećmi wyjmują rzeczy z opakowań i porównują gdzie jest więcej śmieci. Nauczycielka naprowadza dzieci na wyciągnięcie właściwych wniosków.
5. Przypomnienie znaku recyklingu i jego znaczenia dla ekologii. Wykonanie pracy grupowej. Nauczycielka dzieli dzieci na cztery drużyny. Każda z nich ma za zadanie posegregowanie śmieci
do odpowiednich pojemników. Następnie wspólnie analizują wybory.
6. Zabawa ruchowa „Wiem, gdzie wyrzucić”- dzieci otrzymują kartonik z obrazkiem odpadu, podczas grania muzyki biegają po sali. Gdy muzyka ucichnie szukają odpowiedniego kosza na śmieci. Nauczycielka sprawdza prawidłowość wykonania zadania. Dzieci zamieniają się kartonikami
i następuje kolejna runda poszukiwawcza.
7. Ewaluacja zajęć. Dzieci przypominają, w jaki sposób można ograniczyć produkowanie śmieci
w kuchni. Nauczycielka pyta dzieci, co podobało im się najbardziej, co sprawiło trudność.