Scenariusz zajęć otwartych "Piernikowe cudeńka".
PRZEDMIOT: Pracownia gastronomiczna
Temat lekcji: Tradycje kulinarne świąt Bożego Narodzenia- warsztat "Piernikowe cudeńka".
Data: 6 grudzień 2019r.
Czas zajęć: 3 × 45 minut (1 × 45 min. wykład wprowadzający, 2 × 45 min. ćwiczenia)
Klasa: II Tg i klasa VI a Szkoła Podstawowa w Koszęcinie
Efekty kształcenia
Uczeń:
T.6.1(1)3 scharakteryzować metody oceny towaroznawczej żywności;
T.6.1(3)1 zastosować zasady oceny organoleptycznej żywności;
T.6.2(4) rozróżnia metody i techniki sporządzania potraw i napojów
T.6.2(5)1 określić zasady doboru surowców do sporządzenia określonych potraw lub napojów
T.6.2(6) sporządza półprodukty oraz potrawy i napoje;
T.6.2(6)1 dobrać racjonalną technikę lub metodę do sporządzenia określonej potrawy, napoju lub półproduktu; T.6.2(8) rozpoznaje zmiany zachodzące w żywności podczas sporządzania potraw i napojów
T.6.2(6)2 zaplanować etapy sporządzania potraw i napojów lub półproduktów;
T.6.2(7) przestrzega zasad racjonalnej gospodarki żywnością;
T.6.2(8) rozpoznaje zmiany zachodzące w żywności podczas sporządzania potraw i napojów
OMZ(4)1 monitorować jakość wykonywanych zadań;
OMZ(6)3 zastosować właściwe formy komunikacji interpersonalnych.
KPS(1)1 zastosować zasady kultury osobistej;
KPS(2)1 zaproponować sposoby rozwiązywania problemów
KPS(6)1 wykazać gotowość do ciągłego uczenia się i doskonalenia zawodowego;
PKZ (T.c)(8) przestrzega zasad organoleptycznej oceny żywności
BHP(9) przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosuje przepisy prawa dotyczące ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska;
BHP(8) stosuje środki ochrony indywidualnej i zbiorowej podczas wykonywania zadań zawodowych;
BHP(7) organizuje stanowisko pracy zgodnie z obowiązującymi wymaganiami ergonomii, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska;
Cele ogólne
- wiedzy na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia
- umiejętności sporządzania ciasta piernikowego
- umiejętności dekorowania pierniczków świątecznych
- kształtowanie aktywnego i odpowiedzialnego podejścia przyszłych kucharzy i techników żywienia do kwestii zdrowia własnego i innych konsumentów
Cele operacyjne
Uczeń
• zna rodzaje ciast
• dobiera odpowiednie surowce do sporządzania ciast
• zna kolejne etapy sporządzania ciasta piernikowego
• umie: przygotowywać ciasto piernikowe: wyrobienie ciasta, wykrawanie elementów, wypiek, zdobienie pierniczków
• umie zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
• dba o ład i porządek na stanowisku pracy i szybkie przygotowanie potraw
• przestrzega właściwej organizacji pracy i kolejnych czynności przy sporządzaniu pierniczków.
Środki dydaktyczne
•receptury gastronomiczne,
• podstawowy zestaw sprzętu – do pokazu dla uczniów,
• receptura gastronomiczna,
Metody nauczania
Pokaz; można wykorzystać filmy z instruktażem, a także wprowadzać metody aktywizujące.
• wykład
•pokaz
• dyskusja;
Formy realizacji
• praca z całą klasą,
• praca w grupach.
Przebieg zajęć
Część organizacyjna: Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Sprawdzenie bhp klasy (strój do pracy).
Część wprowadzająca: Wprowadzenie do tematu nowej lekcji. Podanie celów lekcji.
Część właściwa: Podanie (wspólnie z uczniami) pojęci, zwyczajów związanych z Świętami Bożego Narodzenia . Omówienie zasad BHP w pracowni gastronomicznej. Rozmowa na temat czynności sporządzania pierniczków. Uczniowie podzieleni na wcześniej ustalone grupy przygotowują receptury, surowce i wykonują ćwiczenia praktyczne, czyli sporządzają zupy: ciasto piernikowe, wykrawają pierniczki, wypiekają i ozdabiają pierniczki. Wspólna ocena jakości sporządzonych wypieków. Porządkowanie stanowisk uczniowskich i sali.
Część podsumowująca: Zebranie i utrwalenie materiału. Poczęstunek dla uczniów szkoły podstawowej