Scenariusz zajęć zintegrowanych z wychowania umysłowego z zakresu edukacji przyrodniczej dla dzieci 5-letnich.
Temat: „Majowa łąka” – zapoznanie z roślinnością i zwierzętami, które można spotkać na łące z wykorzystaniem wiersza M. Buczkówny „Rano na łące”.
Cel główny: Poznanie cech charakterystycznych środowiska przyrodniczego, jakim jest łąka i jej mieszkańcy.
Cele szczegółowe:
- uważnie słuchają wiersza i odpowiadają na pytania dotyczące jego treści,
- rozwiązują zagadki o zwierzętach i roślinach, które można zobaczyć na łące – dopasowują obrazek do rozwiązania zagadki,
- obserwują najbliższą przyrodę,
- wiedzą, jak należy zachować się na łące – czego nie wolno robić,
- potrafią wymienić rośliny i zwierzęta, które można zobaczyć na łące,
- rozpoznają i nazywają odgłosy wydawane przez zwierzęta, które żyją na łące,
- tańczą dowolnie do muzyki,
- reagują ruchem na sygnał dźwiękowy,
- uważnie słuchają i dzielą na sylaby podane wyrazy,
- przestrzegają zasad i umów grupowych podczas zabawy i na zajęciach.
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: wiersz, płyty CD, obrazki, ilustracje, puzzle, apaszki, tamburino, bębenek.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci, przypomnienie zasad obowiązujących na zajęciach.
2. Słuchanie wiersza M. Buczkówny: „Rano na łące”.
Wyjaśnienie pojęcia: łąka.
Słońce.
Na łące
wszyscy pracują od samego ranka:
pszczoła we wnętrzu rumianka
odkurza żółty dywanik
ze złotego pyłu.
Mrówki – ścieżkę oczyściły,
aż świeci każde ziarenko piasku.
Motyl – skrzydełkami
otrzepuje krople rosy
z koniczyny.
Osy – polerują listki jaskrów,
aż oczy bolą od blasku!
Rozmowa na temat treści wiersza, wyjaśnienie niezrozumiałych słów.
- o jakich roślinach i zwierzętach była mowa w wierszu?
- posegregowanie obrazków roślin i zwierząt,
- jakie jeszcze zwierzęta możemy spotkać na łące?
3. Improwizacja ruchowa: „Taniec motyli” ( z kolorowymi apaszkami).
4. Rozmowa nt. : „Po co idziemy na łąkę?”.
- co możemy robić na łące?
- czego nie wolno robić na łące?
5. Zagadki słuchowe: „Odgłosy wiosenne”.
- dopasowanie obrazka do rozwiązania:
- bzyczenie pszczoły
- śpiew ptaków
- kumkanie żab
- klekot bocianów
- cykanie pasikoników.
6. Zagadki .Dopasowywanie odpowiedniego obrazka do rozwiązania zagadki. Dzielenie nazwy na sylaby.
Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie.
Co to za panie mają pasiaste ubranie,
Od nich słodki miodek na pewno dostaniesz.
Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem,
I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem.
To jest takie dziwne zwierzę,
Bo ma tylko jedną nogę.
Własny domek ma na grzbiecie,
Kto to jest, na pewno wiecie?
Chociaż są malutkie, bardzo pracowite.
Spotkasz je na łące, bo są ich tysiące.
Prawie nic nie widzi
I ma długi ryjek.
W czarnym kubraczku
Pod ziemią się kryje.
Dziób czerwony, długie nogi.
Żabki ze strachu schodzą mu z drogi.
Łato zauważysz między listeczkami
Jej czerwony płaszczyk z czarnymi kropkami.
Znacie takiego małego konika,
Który jest zielony,
W trawie sobie cyka.
7. Zabawa przy muzyce: „Pani wiosna budzi kwiaty na łące”.
Dzieci w siadzie skulnym w w rozsypce, głowa schowana, jedno dziecko – pani wiosna chodzi po sali, dotyka delikatnie w ramię dzieci, które dziecko zostanie dotknięte, wstaje na palcach i wyciąga ręce do góry.
8. Słuchanie utworu: „Odgłosy wiosny”.
Rozmowa na temat odczuć i wrażeń dzieci w trakcie słuchania utworu.
Co było słychać?
Jak się czuliście?
Czy chcielibyście znaleźć się w takim miejscu?
Czy można odpocząć w takim miejscu?
6. Ewaluacja.
Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci.