Numer: 48489
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przejście dla pieszych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć – oddział przedszkolny młodszy
Prowadzący: Anna Ćwiek
Data: 21 września 2018r.
Temat tygodnia: Moja droga do przedszkola
Temat dnia: „Przejście dla pieszych”.

Cele ogólne:

• poznawanie bezpiecznych sposobów przejścia przez jezdnię,
• rozwijanie umiejętności wokalnych,
• wzbogacanie słownictwa,
• poszerzanie doświadczeń plastycznych.

Cele operacyjne – dziecko:

• segreguje samochody wg określonego kryterium,
• potrafi bezpiecznie przejść przez ulicę,
• śpiewa znaną piosenkę,
• rozumie dwojakie znaczenie słowa zebra,
• odciska ręce w farbie, dba o estetykę pracy.

Metody pracy:
• czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
• słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje;
• percepcyjne – obserwacja, pokaz.

Formy pracy:
• indywidualna;
• grupowa;
• zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
Różnorodne samochodziki, plansza demonstracyjna przedstawiająca ruch uliczny, książki dla każdego dziecka, obrazki – znaku drogowego: przejścia dla pieszych, zebry; tamburyn, mata w pasy imitująca przejście dla pieszych, szarfa dla każdego dziecka, duży arkusz czarnego brystolu, biała farba, naczynię na farbę.

Przebieg zajęć
1. Przywitanie wg. Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Dzieci witają się różnymi częściami ciała.
2. Zabawa dydaktyczna „Segregowanie samochodów” – dzieci segregują samochody wg określonego kryterium.
3. Improwizacja ruchowa piosenki pt. „Na skrzyżowaniu”.
4. Omówienie ilustracji przedstawiającej ruch uliczny. Dzieci oglądają ilustracje wymieniają osoby i pojazdy znajdujące się na ilustracji.
5. Ćwiczenia słownikowe „Zebra”. Dzieci oglądają znak drogowy (przejścia dla pieszych). Co oznacza? Oraz obrazek zwierzęcia. Porównywanie go.
6. Zabawa porządkowa „Przeprowadź mnie przez jezdnię”. Nauczyciel rozkłada matę imitująca przejście dla pieszych. Dzieci zostają podzielone na dwie drużyny (trzylatki – przedszkolaki, czterolatki – rodzice). Po uderzeniu w tamburyn dzieci dobierają się parami: rodzic – przedszkolak, który prosi rodzica, żeby przeprowadził go przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym. Na kolejny dźwięk tamburynu następuje zmiana ról i powtórzenie zabawy.
7. Praca plastyczna „Przejście dla pieszych”. Nauczyciel rozkłada duży arkusz czarnego brystolu z wyrysowanymi pasami zaprasza dzieci, aby umoczyły dłoń w białej farbie i odcisnęły ją na linii na brystolu. Wspólne wykonanie przejścia dla pieszych.
8. Ewaluacja zajęć – wybranie buźki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.