Scenariusz zajęć – oddział przedszkolny młodszy
Prowadzący: Anna Ćwiek
Data: 19 lutego 2019r.
Temat tygodnia: „Baśnie, bajki, bajeczki”
Temat dnia: „Baśnie”
Cele ogólne:
• określanie charakteru muzyki,
• rozwijanie słuchu muzycznego,
• rozwijanie motoryki małej
Cele operacyjne – dziecko:
• słucha utworów muzycznych,
• używa określeń: cicho, smutno, wesoło, głośno, szybko, wolno w odniesieniu do muzyki
• rysuje drogę w labiryncie
•
Metody pracy:
• czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
• słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje;
• percepcyjne – obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
• indywidualna;
• grupowa;
• zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
Piosenka „Baśnie”, nagrania melodii ze znanych bajek, KP cz. 2 nr 4, nagrania z odgłosami zwierząt występujących w różnych baśniach, fragmenty zwierząt
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie „Witaj Jasiu ...”
2. Ćwiczenia słuchowe „Jaka to melodia” wysłuchanie fragmentu znanej melodii z bajek- chętne dziecko odgaduje z jakiej bajki pochodzi melodia in wysłuchanie kolejnych nagrań.
3. Zabawa wprowadzająca „Jakie znamy baśnie?” – praca w grupach dzieci wspólnie zastanawiają się przez chwilę nad pytaniem i odpowiadają
4. Osłuchanie się z tekstem i melodią piosenki „Baśnie”. Rozmowa na podstawie tekstu piosenki.
5. Swobodna improwizacja do piosenki „Baśnie”. Jednak ruchy dzieci muszą być odpowiednie do nastroju i tempa piosenki. Dzieci odpowiadają na pytanie: Czy piosenka jest: wesoła czy smutna, szybka czy wolna?
6. Słuchanie baśni pt. „Królowa śniegu” rozmowa na temat baśni
7. KP nr 4 – rysowanie w labiryncie drogi dziewczynki do pałacu. Odgadywanie z jaką baśnią kojarzą się przedstawione na obrazkach przedmioty.
8. Opowieść ruchowa „Wyprawa”
9. Praca podsumowująca „Baśniowy stwór” tworzenie własnych baśniowych zwierząt z powycinanych fragmentów zwierząt. Nazywanie ich oraz wymyślanie odgłosów wymyślonych zwierzątek.
10. Ewaluacja zajęć – wybranie buźki