O akceptacji inności. Scenariusz zajęć z elementami bajkoterapii
Wiek dzieci: 7-10 lat, czas zajęć: 45 minut
Cele zajęć:
- uwrażliwienie na drugiego człowieka,
- budowanie poczucia własnej wartości,
- nabycie umiejętności współpracy z osobami niepełnosprawnymi, uwrażliwienie na ich potrzeby,
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
Metody pracy:
„burza mózgów”, informacyjna: narracja werbalna - przedstawienie problemu za pomocą opowiadania, metoda oglądowa, zabawy integracyjne
Pomoce dydaktyczne:
Książka serii Mądre bajki – Pozytywne myślenie Agnieszki Antosiewicz (Wydawnictwo GREG), arkusz papieru; kredki/flamastry, nagranie piosenki Tolerancja - Mała Orkiestra Dni Naszych z płyty „Mądrowskazy”- płyta dostępna przez stronę www.odndzieci.pl; słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński; Wydawca, Dystrybutor i Copyright: Strefa Sztuk Rozmaitych. Piosenka dostępna w serwisie youtube.com. Autor wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystywanie piosenek.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa słuchowa „Zgadnij kto Cię teraz woła”. Dzieci wspólnie powtarzają rymowankę „(Wiosna, wiosna) dookoła, zgadnij kto Cię teraz woła”. Następnie jedna osoba odwraca cię tyłem do grupy, a nauczyciel wskazuje dziecko, które samodzielnie powtórzy rymowankę. Dziecko odwrócone próbuje rozpoznać czyj głos słyszy.
2. Nauczyciel pisze na dużym arkuszu papieru napis TOLERANCJA i pyta dzieci czy spotkały się kiedyś z tą nazwą, w jakich okolicznościach. Dzieci mogą narysować co im się kojarzy z tym pojęciem. Następnie wszyscy wspólnie słuchają piosenki Tolerancja. Po wysłuchaniu piosenki dzieci mogą dodać swoje skojarzenia z tytułem.
3. Słuchanie opowiadania On się nie bawi. O akceptacji inności.
Nazwanie i scharakteryzowanie bohaterów opowiadania. Szukanie odpowiedzi na pytania: Czy wszyscy jesteśmy tacy sami? Czym możemy się różnić?
Dzieci mogą podzielić się swoim doświadczeniem z osobami niepełnosprawnymi oraz szukanie pomysłów na pomoc takim ludziom.
4. Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi” przy piosence Tolerancja. Dzieci spacerują swobodnie i próbują śpiewać. Podczas pauzy nauczyciel mówi np. Łokcie do łokci. Dzieci witają się wymienianymi częściami ciała. Nauczyciel może też powiedzieć hasło „Ludzie do ludzi”, wtedy uczestnicy zamieniają się parami.