Scenariusz z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego
Data:
Prowadzący: I. Świątek
Grupa wiekowa: 5- latki
Cel ogólny:
Kształtowanie u dzieci otwartości i tolerancji w świecie społecznym.
Cele szczegółowe:
- usprawnienie motoryki małej, koordynacji wzrokowo – słuchowej,
- kształtowanie świadomości schematu własnego ciała,
- wdrażanie do zachowania higieny układu słuchowego,
- utrwalenie znaków języka migowego,
- zapoznanie ze szkodliwymi źródłami dźwięku,
- uwrażliwienie na problemy osób niepełnosprawnych i z różnorodnymi ograniczeniami,
Metody: czynna, pokazu, samodzielnych doświadczeń
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: film edukacyjny, nagrania osób migających, tablica multimedialna, stopery do uszu, program Audacity, screen – budowa ucha,
Przebieg zajęć:
Część I
1. Wprowadzenie do zajęć. Rozmowa kierowana na temat: Kto korzysta z języka migowego? Do czego służy język migowy? Oglądanie filmiku o małpce Koko uczącej się języka migowego.
2. Odgadywanie zagadek migowych. Utrwalenie nazw czynności: iść, pić, mówić, widzieć, spać, wstać, siadać.
3. Zabawa odwrócona „Co to za zwierzę” – nauczyciel w zatyczkach odgaduje nazwy zwierząt.
4. Zabawa ruchowa z pozytywnej dyscypliny „Hałas i cisza”.
5. Doświadczenie z użyciem fal dźwiękowych i programu Audacity. Obserwacja wykresu podczas śpiewu, szeptu, krzyku i ciszy.
Część II
1. Zabawa dydaktyczna” Co jest w uchu” – oglądanie wnętrza ucha. Rozmowa na temat higieny układu słuchowego. Wzbogacanie słownika o wyrazy: kowadełko, strzemiączko, ślimak. Wyjaśnienie nazw ich odpowiedników.
2. Oglądanie filmiku o dziecku z uszkodzonym słuchem. Obserwowanie reakcji dziecka /po zaaparatowaniu/ na głos matki. Wyrażanie swoich opinii.