Numer: 48449
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz balu karnawałowego "Wśród morskich fal"

Cele ogólne:
•kształtowanie umiejętności społecznych dzieci
•wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych
•rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez taniec

Cele szczegółowe:
Dziecko:
•bawi się zgodnie z innymi dziećmi
•bawi się przy muzyce
•prezentuje układ taneczny

Metody:
•waloryzacyjne: metoda ekspresyjna
•zabawowo-naśladowcza

Formy:
•zbiorowa
•indywidualna

Przebieg imprezy:

1.Powitanie

Zapraszam was dzisiaj na bal
na WYSPIE PIRATÓW
gdzie słoneczko świeci i nigdy nie gaśnie
jest jedno zaklęcie, które drzwi otwiera,
aby je otworzyć powtarzajcie teraz:
,,Bum cyk, cyk i rata , rata
nie ma to jak los pirata.
Kto mu raz na drodze stanie
Z tego kasza na śniadanie"

2.Zabawa dramowa z wykorzystaniem tańca animacyjnego

Dzieci siadają na podłodze jeden za drugim za piratem. Pirat opowiada historię podróży pirackiej, zachęcając dzieci do wykonywania zamierzonych czynności:

•Dzielni i silni piraci/Dzieci pokazują swoje muskuły
•Wyruszyli na poszukiwanie Czekoladowej Wyspy. W rękach trzymali wiosła/wszyscy trzymają ręce do góry
•Którymi wiosłowali raz w lewo/wiosłujemy z lewej/
•Raz w prawo/wiosłujemy z prawej/
•I tak na zmianę/wiosłujemy na zmianę/
•Aż nagle na niebie zebrały się ciemne chmury/pokazujemy palcem do góry/
•I na morzu zrobił się sztorm! Statek kołysał się na wszystkie strony!/dzieci się kołyszą/
•Zrobił się przechył na stronę lewą/wszyscy przewracają się na lewą stronę/
•Potem przechył na stronę prawą/wszyscy przewracają się na stronę prawą/
•A potem łódź kołysała się do przodu i do tyłu/pochylamy się do przodu i do tyłu/
•W dodatku zaczęły ich gonić rekiny, więc musieli przyśpieszyć z wiosłowaniem/udajemy, że wiosłujemy uciekając przed rekinami/
•Aż w końcu dotarli do Czekoladowej Wyspy!/oblizujemy się i masujemy po brzuchu/
•Gdzie tubylcy zdradzili im przepis na pyszną czekoladę!/zbieramy się w kole i rozpoczyna się taniec animacyjny do piosenki Chocolate

3.Taniec „Na ziemi zostaje”

Dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy muzyka milknie, prowadząca wyznacza część ciała która zostaje na ziemi.

•Na ziemi zostają same pupy.
•Na ziemi zostają same plecy.
•Na ziemi zostaje jedna noga.
•Na ziemi zostaję pięty i łokcie.

4.Czapka Pirata

Podczas grania muzyki dzieci przekazują sobie czapkę pirata zakładając koledze lub koleżance na głowie. Gdy muzyka przestaje grać, dziecko, które ma na głowie czapkę wykonuje pirackie zadanie, np. „Powiedz coś głosem papugi”, „Zatańcz szalony taniec pirata” czy „Wydaj z siebie najbardziej przerażający głos”.

5.Sztorm

Do tej zabawy będziemy potrzebować chusty animacyjnej, na początku dzieci stojąc lub siedząc trzymają chustę, powoli poruszając nią tworząc delikatne fale, na hasło: SZTORM starają się jak najmocniej zburzyć taflę wody czyli naszą chustę. Dodatkowo na chuście możemy poukładać papierowe łódki, a zadaniem dzieci jest ich zrzucenie podczas tworzenia sztormu.

6.Łowimy rybkę

Nauczycielka wybiera dwie osoby spośród uczestników. Jedna z nich siada na środku chusty - jest rybakiem, a druga - rybką, która wchodzi pod chustę i przemieszcza się pod nią. Reszta dzieci stoi trzymając chustę i naśladując nią ruch morskich fal. Zadaniem rybaka jest złowienie rybki, próbując rękami wyczuć miejsce pod chustą, gdzie ona się znajduje.

7.Wyspy i rekiny

Przygotuj maty lub kartki papieru, które będą imitowały wyspy skarbów. Wysp powinno być o jedną mniej niż liczba dzieci uczestniczących w zabawie. Rozłóż wyspy na podłodze lub trawniku. W trakcie trwania muzyki dzieci pływają w oceanie. Gdy muzyka przestaje grać – to znak, że nadpływają rekiny i pora udać się na pierwszą, wolną wyspę. Pirat, dla którego zabraknie wyspy, odpada z zabawy. Po każdej rundzie zabierz jedną wyspę. Aby uatrakcyjnić zabawę przygotuj skrzynię skarbów dla zwycięzcy zabawy. Jeśli organizujesz przyjęcie dla młodszych dzieci, warto również pomyśleć o małej nagrodzie dla każdego pirata, który odpadnie z zabawy.

8.Ślepy Jack

Czyli piracka wersja popularnej zabawy Ciuciubabka. Wytypuj pierwszego pirata i zasłoń mu oczy (np. przewiązując oczy chustą czy czarnym kawałkiem materiału itp.). Pozostałe dzieci chodzą po pomieszczeniu. Gdy Ślepy Jack złapie pirata, musi dotykiem odgadnąć, które to dziecko. Jeśli poprawnie poda jego imię, złapany pirat zostaje nowym Ślepym Jack’iem. Jeśli mu się nie uda, szuka kolejnego pirata. Prostsza wersja zabawy nie wymaga podania imienia, a jedynie złapanie pirata.

9.Taniec „Bal u Pirata”

Dzieci tańczą na balu u Pirata. Prowadzące podczas tańca chowają szable piracką. Na przerwę w muzyce zadaniem dzieci jest odnalezienie szabli pirackiej.

10.Piracki cel
Na podłodze ustawiona jest czapka pirata. Zadaniem dzieci jest trafienie do czapki zgniecionymi kulkami gazety.

11.Zabawa w skarby

Do zabawy potrzebne nam są skarby, np. woreczki gimnastyczne z grochem. Prowadzący - strażnik skarbów - umieszcza je na końcu sali. Zadaniem dzieci jest zdobyć skarby (zanieść je w miejsce, w którym zaczynają grę), ale zbliżać się do nich mogą tylko wtedy jeśli strażnik na nich nie patrzy. Kiedy są w zasięgu jego wzroku muszą stać nieruchomo do momentu, kiedy przestanie na nich spoglądać. Strażnik się przemieszcza, tak żeby dać dzieciom szansę podejścia do skarbów. Kogo strażnik nakryje w ruchu, ten wędruje na linię startu, jeżeli ma skarb w ręce to go odkłada. Zabawa się kończy, kiedy wszystkie skarby zostaną zabrane do bazy dzieci.

12.Przeciąganie liny

Dzielimy drużyny na dwie grupy, na podłodze oddzielamy teren obu drużyn, a pośrodku liny przywiązujemy chustkę. Na start prowadzącego drużyny próbują przeciągnąć linę na swoje terytorium, zatem wygrywa ta drużyna, która przeciągnie część liny z chustką na swoją stronę.

13.Bitwa morska na kule armatnie

Dzielimy dzieci na dwie grupy ustawiając je po przeciwnych stronach liny leżącej na podłodze. Każdemu rozdajemy stronę z gazety i prosimy aby zwinęli ją w kulkę, tworząc w ten sposób kulę armatnią (mogą też być balony). Gra jest na czas (2-3 min.), a ostatnie dziesięć sekund jest głośno odliczane przez animatora. Istotą zabawy jest przerzucanie kul na stronę przeciwnej drużyny. Kiedy ktoś na swoim polu zauważy kulę, musi ją szybko podnieść i przerzucić. Wygrywa ta drużyna, która po zakończeniu czasu, będzie miała najmniej kul.

14.Kolacja Pirata

Piraci ustawiają się w linii na jednym końcu sali. Po drugiej stronie sali staje kapitan. Każde dziecko otrzymuje papierowy talerz oraz balon (tytułowa „kolacja”). Uczestnik trzyma talerz obiema rękami, a balon umieszczamy na talerzu – nie wolno go dotykać. Jeśli w trakcie zabawy dziecko upuści balon lub dotknie go ręką, wraca na linię startu i rozpoczyna wyścig od początku. Wygrywa pirat, który najszybciej dostarczy kolację do kapitana.

15.Pirackie fotografie

Robienie śmiesznych zdjęć z wykorzystaniem pirackich rekwizytów.

16.Pirackie kolorowanki
Kolorowanie przygotowanych kolorowanek o tematyce pirackiej.

17.Kubuś Puchatek i Skarb Piratów” – mali piraci w „mini kinie”. Oglądanie bajki na DVD.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.