KONSPEKT ZAJĘĆ
DATA: 8.10.2021
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: mgr Małgorzata Ordon
TEMATYKA TYGODNIA: Jesienne inspiracje
TEMAT DNIA: Dziecięce liczenie
OBSZAR I TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: IV/15
-przelicza elementy zbiorów w trakcie zabawy
TREŚCI PROGRAMOWE: („Planeta Dzieci”)
-Posługiwanie się liczebnikami głównymi
CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie funkcji wzrokowych
- Skupienie uwagi na elementach zbioru
Cele operacyjne:
Dziecko:
- porównuje liczebność zbioru
- posługuje się liczebnikami głównymi
- liczy przedmioty wskazując kolejne obiekty
Cele operacyjne dla dzieci niepełnosprawnych:
Z pomocą nauczyciela przelicza elementy zbioru w możliwym dla siebie zakresie
Metody: (wg Okonia)
• praktyczna: uczenie się przez działanie
• asymilacja wiedzy: opis
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Pomoce/ środki dydaktyczne:
- dywaniki
- guziki, scrapki w kształcie koła
Literatura:
• Podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
• „Planeta dzieci ” Program Wychowania Przedszkolnego
Przebieg zajęć:
1. „Wyciszanka”- piosenka wyciszająca (CD „Planeta dzieci” trzylatek
2. Dzieci wysypują z wcześniej przygotowanych pojemników elementy do przeliczania na dywanik.
3. Nauczyciel wyodrębnia obiekty do liczenia.
4. Dzieci szacują ile elementów znajduje się na ich dywanikach.
5. Dzieci próbują określić liczbą ilość elementów.
6. Dzieci podejmują próbę liczenia swoich elementów w dostępnych dla nich zakresie.
7. Nauczyciel prezentuje poprawne liczenie najpierw sam, później z udziałem dzieci.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.