Konspekt lekcji z Języka Angielskiego w klasie 7A (Koło Wiedzy)
Data: 11.04.2022r.
Prowadząca: Anna Goszczyńska
Czas trwania: 45 min.
Temat: Easter vocabulary and traditions. Słownictwo i tradycje wielkanocne.
Treści programowe: E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-I.9; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-II; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-III.1; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-IV.1; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-VI.3; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-VIII.1; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-VIII.2; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-VIII.3; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-IX.1; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-IX.2; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-X; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-XI; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-XII; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-XIII; E2-PODST-JOB-2.0-PPII1-XIV XVI.
Cele lekcji:
Cel ogólny lekcji: doskonalenie sprawności produktywnych (mówienia i pisania) oraz receptywnych (słuchania i czytania) w oparciu o temat Wielkanocy.
a) Wiadomości
Uczeń zna:
• Słowa związane z Wielkanocą w języku angielskim
• Zwyczaje wielkanocne w krajach anglojęzycznych oraz w Polsce
b) Umiejętności:
Uczeń:
• potrafi posługiwać się słowami związanymi z Wielkanocą
• potrafi formułować pytania szczegółowe w języku angielskim
• opisuje zwyczaje świąteczne
• potrafi użyć prostych lub bardziej zaawansowanych sformułowań, aby napisać definicję w języku angielskim
Metody i formy pracy:
• Metoda: podejście komunikacyjne (burza mózgów), opis, pogadanka, pytania – odpowiedzi
• Forma: praca indywidualna, praca w parach
Środki dydaktyczne:
Gra w aplikacji Learningapps (tablica interaktywna), kartki z łamańcami językowymi, karty pracy – definicje tradycji wielkanocnych, tablica tradycyjna, zeszyt
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy uczniów, podanie tematu lekcji, podanie celów
Faza realizacyjna:
1. Rozgrzewka – uczniowie otrzymują karteczki z łamańcami językowymi w języku angielskim, ćwiczą czytanie przez minutę, następnie wybrani uczniowie czytają głośno
2. Burza mózgów: Nauczyciel pisze na tablicy słowo EASTER, uczniowie podchodzą i dopisują do niego skojarzenia- słowa związane z Wielkanocą, które znają. Są to słowa typu: eggs, rabbit, basket, chuch, chick, bunny, spring, itp. Powstaje mapa skojarzeń, którą uczniowie przepisują do zeszytu i razem z nauczycielem wyjaśniają znaczenia wszystkich słów. Nauczyciel uzupełnia mapę o słowa, które wydają mu się ważne.
3. Ćwiczenie interaktywne w aplikacji Learningapps – uczniowie łączą w pary ilustracje oraz słownictwo nazywające symbole wielkanocne
4. Formułowanie pytań: uczniowie otrzymują karty pracy z krótkimi opisami pojęć oraz tradycji wielkanocnych. Pewne elementy w opisach są wyróżnione. Zadaniem uczniów jest napisanie pytań szczegółowych dotyczących wyróżnionych fragmentów (praca w parach lub grupach 3-osobowych). Różnicowanie- wskazane osoby piszą pytania tylko do 2-3 przykładów. Chętni uczniowie odczytują swoje pytania.
5. Zwyczaje i tradycje: n-l pisze na tablicy nazwy kilku tradycji wielkanocnych: egg hunt, egg shackling, egg rolling, pancake race. Prosi uczniów o wyjaśnienie tych, które już znają, objaśnia pozostałe . Uczniowie zapisują je w zeszytach, piszą do nich definicje w języku angielskim (różnicowanie- wskazani uczniowie piszą definicje tylko dla 1 pojęcia, inni dla 2, 3 lub 4). Uczniom, którzy skończą wcześniej daje dodatkowe pojęcia: lent, pancake Tuesday
Faza podsumowująca:
N-l prosi uczniów o wskazanie pojęć lub tradycji wielkanocnych, których wcześniej nie znali
Na pożegnanie n-l pyta jak życzyć komuś Wesołych Świąt po angielsku – każdy, kto przy wyjściu użyje właściwego zwrotu otrzymuje jajko czekoladowe.
Uczniowie posiadający orzeczenie lub opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
Zofia Bieniak, Olga Bruzda, Błażej Dęby, Kacper Grudziński, Wiktor Przybyszewski, Marta Szewczykowska, Zuzanna Wierzbicka
Kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie wielojęzyczności:
- przyswajanie nowego słownictwa
- zainteresowanie kulturą anglojęzyczną, tradycjami świątecznymi
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji:
- wykorzystanie materiałów tradycyjnych (karty pracy) oraz cyfrowych (aplikacja)
Kompetencje cyfrowe:
- sprawne korzystanie z narzędzi multimedialnych
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się:
- skuteczne wykorzystanie pozyskanych informacji
- współpraca z rówieśnikami