Scenariusz zajęć przeprowadzonych
w grupie dzieci 3-6 letnich
Temat: Spacer do wiejskiej zagrody.
Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji matematycznych w toku różnorodnych zabaw
- rozwijanie umiejętności skupienia na wykonywanej czynności
- wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych
Cele operacyjne:
Dziecko 3-4 letnie:
- przelicza elementy w zakresie pięciu
- kontynuuje prosty układ rytmiczny (2- elementowy)
- układa elementy od najmniejszego do największego (3 elementy)
- określa położenie przedmiotów w przestrzeni ( na, pod, obok)
Dziecko 5-6 letnie:
- przelicza elementy w zakresie dziesięciu
- rozpoznaje obraz graficzny liczb od 1 do 10
- kontynuuje układ rytmiczny (4 elementy)
- układa elementy od najmniejszego do największego (6 elementów)
- określa położenie przedmiotów w przestrzeni (na, pod , obok, z lewej strony, z prawej strony)
Metody (wg M. Kwiatkowskiej):
- czynne (metoda zadań stawianych dzieciom do wykonania)
- oglądowe (obserwacja i pokaz)
- słowne (objaśnienia, instrukcje, zagadka, opowieść ruchowa, wiersz)
Formy:
praca z całą grupą, indywidualna
Podstawa programowa:
I-5, III-8, IV-2, IV-5, IV-7, IV-15, IV-12, IV-11, IV-14
Środki dydaktyczne:
Matematyczna wyliczanka E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, zagadka o wiejskim podwórku, opowieść ruchowa „Spacer po wiejskiej zagrodzie” i wiersz „Na wiejskim podwórku” własnego autorstwa, szarfy, sylwety owieczek, kucyków, kartki z liczbami od 1 do 10, karty
z układami rytmicznymi, sylwety jajek o różnej wielkości, utwór „Kaczuszki”, emotki uśmiechnięte i smutne do przeprowadzenia ewaluacji zajęć
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie z wykorzystaniem matematycznej wyliczanki
E. Gruszczyk- Kolczyńskiej:
Jabłko, gruszka i daktyle- klaśnij w ręce razy tyle (3 razy)
Kapusta i ogórek- tyle razy podskocz w górę (2 razy)
Marchewka, pietruszka, bób- tyle razy przysiad zrób (3 razy)
Kalarepka i mak- za uszy 2 razy się złap.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć- odgadnięcie zagadki: Co to za miejsce?
Różne zwierzęta tam bywają
pewnie wszystkie się znają,
chodzą, brykają i skaczą,
muczą, gęgają i gdaczą.
Każde z nich domek swój ma
pan gospodarz o nich dba.
3. Opowieść ruchowa „Spacer po wiejskiej zagrodzie”- Dzieci ilustrują ruchem opowiadanie czytane przez nauczyciela:
Budzę się rano, otwieram oczy i przeciągam się w jedną i drugą stronę. Dziś będzie super dzień! Idę odwiedzić zwierzęta żyjące na farmie. Szybko ubieram się, myję zęby, jem śniadanie i wychodzę. Na farmę mam blisko, więc idę spacerkiem.
Gdy jestem już na podwórku od razu podchodzi do mnie rudy kot. Przykucam
i głaszczę go po miękkim futerku. Następnie podchodzę do kurnika. Kury, które
w nim mieszkają powinny zjeść śniadanie. Rzucam im, więc ziarna, by nie były głodne. Następnie razem z gospodarzem idę do stajni, gdzie czeszę konie i podaję
im sianko. Podchodzi do mnie odważna kózka, a ja daję jej marchewkę, którą zjada
ze smakiem. W gospodarstwie jest dużo pracy! Podlewam kwiaty w ogrodzie. Kilka zrywam, by później zabrać je do domu. Tutaj jest pięknie, z uśmiechem rozglądam
się dookoła. Niedługo znowu tu wrócę! Na pożegnanie macham wszystkim mieszkańcom gospodarstwa. Do zobaczenia!
4. „Na wiejskim podwórku”- praca z wierszem. Nauczyciel prosi o uważne wysłuchanie utworu, a następnie o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści:
„Na wiejskim podwórku”
Na wiejskim podwórku wiosenną porą,
Jest zawsze miło i wesoło.
Zwierzątek spotkasz tutaj wiele,
Każdy każdemu przyjacielem.
Są tam trzy radosne koty,
Dwa psy co bardzo lubią psoty,
Pięć gąsek, owieczki cztery,
I kogut, który ma straszne maniery!
6 kurek gromadką maszeruje
A w zagrodzie 8 koni cwałuje.
- jakie zwierzęta znajdują się na wiejskim podwórku, o którym była mowa w wierszu?
- ile było kotów, psów...?
Przeliczanie zwierząt. Dopasowywanie kartoników z odpowiednimi liczbami (dzieci 5-6 letnie).
5. „W wiejskiej zagrodzie” - zabawy dydaktyczne. Nauczyciel zapoznaje dzieci
z jednym z mieszkańców wiejskiego podwórka, który prosi o pomoc w organizacji pracy w gospodarstwie. Dzieci wykonują kolejno zadania:
1) „Przeliczanie zwierząt w zagrodzie”- Każde dziecko otrzymuje szarfę, która będzie zagrodą dla zwierząt. Dzieci 3-4 letnie otrzymują sylwety owieczek,
a dzieci 5-6 letnie sylwety kucyków. Dzieci starsze dostają również kartoniki
z liczbami od 1 do 10. Dzieci wkładają do zagród ilość zwierząt podaną przez nauczyciela. Dzieci 3-4 letnie przeliczają w zakresie 5, dzieci 5-6 letnie w zakresie 10. Dzieci starsze dodatkowo dopasowują kartoniki z odpowiednim obrazem graficznym danej liczby.
2) „Kontynuowanie układów rytmicznych”- Każde dziecko dostaje kartkę
z powtarzającym się rytmem i kontynuuje go.
3) „Od najmniejszego do największego jajka”- układanie elementów
od najmniejszego do największego. Każde dziecko otrzymuje swój zestaw jajek
do układania: dzieci 3-4 letnie – 3 elementy, a dzieci 5-6 letnie 6 elementów.
4) „Gdzie stoi owieczka, a gdzie kucyk?”- określanie położenia przedmiotów względem siebie. Dzieci 3-4 letnie otrzymują sylwety owieczek,
a dzieci 5-6 letnie sylwety kucyków. Układają je w przestrzeni zgodnie
z poleceniami nauczyciela.
6. „Kaczuszki”- zabawa taneczna w kole- Podziękowanie za pomoc w organizacji pracy w gospodarstwie. Zaproszenie do wspólnej zabawy do utworu „Kaczuszki”.
7. Ewaluacja zajęć- Nauczyciel prosi dzieci o wrzucenie do „zagrody” karteczek
z emotkami: uśmiechniętymi, jeśli podobały im się zajęcia, smutnymi- jeśli coś było nie tak. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowała i przeprowadziła:
Ewelina Badowska