X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48408
Przesłano:

Reakcje tlenków metali z kwasami. Konspekt lekcji chemii

Konspekt lekcji chemii

Temat lekcji: Reakcje tlenków metali z kwasami
Szczegółowe cele lekcji: Uczeń po lekcji:
1. Opisze doświadczenie otrzymania soli.
2. Wyjaśni, od czego zależy przebieg reakcji
3. Zaplanuje doświadczenie otrzymania dowolnej soli w wyniku reakcji tlenku metalu z kwasem
4. Zapisze równanie przebiegającego procesu
5. Poda nazwy rodzaju tlenków reagujących z kwasami
6. Wskaże substraty i produkty oraz określi typ reakcji chemicznej
Ogólne cele lekcji: Wykształcenie umiejętności logicznego rozumowania wynikającego z obserwacji doświadczenia.
Pomoce i środki dydaktyczne: tlenek magnezu, tlenek cynku, tlenek miedzi, kwas siarkowy rozcieńczony, 3 probówki, metalowy stojak do probówek, łyżeczka.
Metoda: Oparta na pokazach doświadczeń, problemowa indukcyjna
Plan i przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie pracy domowej
2. Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzednich (potrzebnych do dzisiejszej lekcji):
Jakie związki chemiczne poznaliście dotychczas? (tlenki , wodorotlenki , kwasy)
Jaki jest wzór ogólny tlenków i kwasów?
Proszę podać 5 przykładów tlenków i kwasów?
Jak można podzielić tlenki oraz kwasy?
Jakie są cechy charakterystyczne tlenków metali?
Czy wszystkie metale reagowały z kwasami?
Od czego zależała reaktywność metali?
Jaką reakcje nazywamy syntezą, analizą, wymianą?
Czym różnią się substraty od produktów?
3. Wprowadzenie nowego materiału:
N. Na dzisiejszych zajęciach przeprowadzimy doświadczenie . Użyjemy do tego tlenku magnezu, tlenku cynku oraz tlenku miedzi. Do każdego z tych tlenków dodamy kwas siarkowy(IV). Waszym zadaniem jest zaobserwowanie zmian oraz nazwanie produktów, jakie powstaną po reakcji poszczególnych tlenków metali z kwasem siarkowym (VI). Uczniowie otrzymują karty pracy, musza zapisać w nich obserwacje, narysować schematyczny rysunek, napisać równanie reakcji oraz sformułować wnioski.
N. Prosi jednego z uczniów o wykonanie doświadczenia.
N. Czy zaszły jakieś zmiany po dodaniu kwasu ?
Czy zmiany zaszły we wszystkich probówkach?
Czy roztwór zmienił barwę?
Czy wytrącił się osad ?
Czy były to reakcje gwałtowne z wydzieleniem ciepła?
Jak myślicie jaki rodzaj reakcji chemicznej zaszedł w probówkach?
U. po wykonanie doświadczenia zapisują obserwacje oraz rysują schematyczny rysunek.
N. Zapisuje na tablicy równanie reakcji, jaka zaszła w każdej z probówek. Wyjaśnia, że powstałym związkiem są sole, a reakcja tlenków metali z kwasami to jedna z metod ich otrzymywania.
N. prosi jednego z uczniów o zaznaczenie substratów i produktów w następujących reakcjach oraz na określenie typu reakcji z uzasadnieniem wyboru.
U. zapisują reakcje i wnioski z doświadczenia.
4. Usystematyzowanie i utrwalenie nowych treści:
N. Co było tematem dzisiejszej lekcji?
Czy tlenki metali reagują z kwasami?
Jaki nowy związek chemiczny poznaliście ?
U. rozwiązują zadania z ćwiczeń w celu usystematyzowania zdobytej wiedzy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.