SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI DNIA JESIENI 22 WRZEŚNIA
Opracowała – Kornelia Subocz
Czas trwania zajęć – 20 minut
Grupa wiekowa – trzylatki
Cele ogólne – rozwijanie kreatywności dzieci, nauka współdziałania w grupie
Cele szczegółowe – dziecko : śpiewa piosenkę, z zainteresowaniem słucha wiersza, bierze udział w zabawach, potrafi wypowiedzieć się na określony temat, opisuje co widzi na obrazkach, potrafi określić kolor, kształt i wielkość, liczy do 5, zna części ciała.
Metody pracy – słowne, oglądowe, czynne
Formy pracy – indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne – piosenka; karty obrazkowe; kolorowe liście z papieru; kolorowe kartki; kulki z bibuły i papieru; nożyczki; klej; rolki z papieru.
Przebieg zajęć :
1. Powitanie dzieci, zaśpiewanie piosenki „Wszyscy są, witam Was”.
2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć. Wysłuchanie tekstu piosenki „Kolorowe listki”. Taniec i śpiew do piosenki.
3. Krótka rozmowa na temat jesieni. Swobodne wypowiedzi dzieci.
4. Zabawa dydaktyczna „Co to jest?” – dzieci rozpoznają co znajduje się na obrazkach. Opisują obrazki (kolor, wielkość, kształt itd.)
5. Segregowanie listków – nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe liście z papieru, zadaniem dzieci jest tworzenie zbiorów liści według określonych kolorów. Przeliczanie listków.
6. Zabawa „Listki spadają z drzewa” – ponowne rozdanie dzieciom kolorowych liści. Każde dziecko stara się umieścić swój listek, jak najwyżej, a potem puszcze go. Dzieci obserwują, jak listki spadają na ziemię i naśladują odgłos wiatru.
7. Zabawa „Jesienny spacer” – dzieci maszerują w rytm muzyki, trzymając listki w dłoni. Kiedy muzyka przestaje grać, dzieci dotykają listkiem wymienionych przez nauczyciela części ciała.
8. Praca plastyczna – „Jesienne drzewko” – dzieci na wyciętych koronach drzew przyklejały kuleczki z papieru i bibuły w kolorach jesieni. Następnie umieszczały je na rolkach z papieru.
9. Podsumowanie i zakończenie zajęć z okazji Dnia Jesieni.