Numer: 48397
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z okazji Dnia Postaci z Bajek

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI DNIA POSTACI Z BAJEK
Opracowała – Kornelia Subocz
Czas trwania zajęć – 20 minut
Grupa wiekowa – trzylatki
Cele ogólne – rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami; rozwijanie kreatywności dzieci, zdolności koncentracji.
Cele szczegółowe – dziecko : rozpoznaje baśniowych bohaterów; współpracuje w grupie;
Metody pracy – słowne, oglądowe, czynne.
Formy pracy – indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne – bajka „Trzy małe świnki” (https://www.youtube.com/watch?v=oY6RizCDfwM); chusta animacyjna; obrazek z bajki „Trzy małe świnki”; piosenka „Trzy świnki”; miseczki; groch i fasola; pary bajkowych obrazków; papierowe talerzyki; szara lub brązowa farba; papierowe oczy, uszy, zęby i nosy.
Przebieg zajęć :
1. „Lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni” – zabawa powitalna z chustą animacyjną. Nauczyciel rozkłada chustę animacyjną – czarodziejski dywan. Zaprasza do zajęcia na niej miejsca, w celu przeniesienia się do krainy baśni, w której czekają niezwykłe zabawy i konkursy. Dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie, że lecą na czarodziejskim dywanie. Po chwili, nauczyciel prosi o otwarcie oczu i wita dzieci w krainie baśni.
2. Obejrzenie krótkiej bajki „Trzy małe świnki”.
3. Rozmowa na temat obejrzanej bajki, policzenie świnek, określenie wyglądu świnek i ich domów. Zachęcenie dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat swoich ulubionych postaci z bajek.
4. Zabawa ruchowa przy piosence „Trzy świnki” - „Uwaga wilk!”. Dzieci tańczą, podskakują w rytm muzyki. Na słowa „uwaga wilk!” – dzieci stają w bezruchu.
5. Zabawa rozwijająca sprawność manualną – „Pomagamy Kopciuszkowi”. Nauczyciel dzieli dzieci na drużyny, które otrzymują po dwie miski. Jedną pustą, a drugą wypełnioną grochem i fasolą. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze oddzielenie fasoli od kaszy.
6. Zabawa rozwijająca percepcję wzrokową – „Znajdź pary obrazków”. Nauczyciel wiesza na tablicy kilka obrazków, które przedstawiają sceny z bajek. Dzieciom rozdaje takie same obrazki. Zadaniem przedszkolaków jest dopasowanie takich samych obrazków.
7. Podsumowanie zajęć – opuszczenie „Krainy baśni” – zabawa z chustą animacyjną. Dzieci falują chustą. Kolejno podnoszą chustę wysoko do góry i wskakują pod nią tak, by opadła im na głowy.
8. Wykonanie pracy plastycznej „Wilk” z talerzyka papierowego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.