X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48391
Przesłano:

Wykonywanie obudów w systemie suchej zabudowy - zajęcia praktyczne

Scenariusz zajęć praktycznych

Opracował:
Zespół Szkół Budowlanych
Klasa:
Przedmiot: Montaż systemów suchej zabudowy – zajęcia praktyczne
Temat: Wykonywanie obudów w systemie suchej zabudowy.
Czas: 3 godziny lekcyjne (3x45 minut)
Data:
Cele lekcji:
• Kształcący – uczeń potwierdza uzyskane wcześniej wiadomości i utrwala zdobytą wiedzę;
• Wychowawczy uczeń utrwala zdolności pracy zespołowej, pracuje zachowując dyscyplinę, porządek i właściwą organizację;

Formy pracy:
• Praca indywidualna;
• Praca grupowa;

Metody nauczania
• Metoda podająca – objaśnienie tematyki lekcji z instruktażem oraz podsumowanie zdobytej wiedzy;
• Metoda aktywizująca - samodzielne realizowanie przez uczniów zadania na podstawie przygotowanych założeń.

Środki dydaktyczne przewidziane do przeprowadzenia zajęć:
• Karty pracy;
• Narzędzia niezbędne do wykonania zadania określonego w kartach pracy;
• Materiały służące do wykonania poleconego zakresu prac.

Efekty kształcenia:
BUD.11.3.10 wykonuje ściany działowe, okładziny, sufity oraz obudowy konstrukcji w systemach suchej zabudowy;

Literatura:
• Anna Kusina, Marek Machnik: „Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych”
• Rafał Kaczmarczyk, Paweł Kocemba, Radosław Kowalski: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych”
• Instrukcja producenta „Montaż systemów Rigips”

Przebieg lekcji:
Lekcja 1
1. Rozpoczęcie;
2. Sprawdzenie listy obecności;
3. Zapisanie tematu zajęć na tablicy, poinformowanie uczniów, że aktywność i jakość wykonanej pracy podlega ocenie i zapoznanie ich z celami lekcji;
4. Wprowadzenie do tematyki zajęć z aktywnym udziałem uczniów, wykorzystującym posiadaną, zdobytą wcześniej wiedzę;
5. Instruktaż BHP dotyczący wykonania robót w systemach suchej zabudowy;
6. Organizacja pracy uczniów w zespołach
– zapoznanie się z treścią rozdanych kart pracy oraz z założeniami przedstawionego w nich zadania praktycznego;
– dobór narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania zadania;
7. Praktyczne wykonanie czynności związanych z realizacją zadania wynikającego z kart pracy:
–wytrasowanie lokalizacji zabudowy;
- docięcie profili na wymaganą długość;
- oklejenie profili taśmą akustyczną;
Lekcja 2
8. Praktyczne wykonanie czynności związanych z realizacją zadania wynikającego z kart pracy – dalszy ciąg:
- montaż przygotowanych uprzednio profili ;
- kontrola parametrów geometrycznych skonstruowanego szkieletu;
- przygotowanie do montażu płyt G-K

Lekcja 3
9. Praktyczne wykonanie czynności związanych z realizacją zadania wynikającego z kart pracy – dalszy ciąg:
- montaż płyt G-K na wykonanym uprzednio stelażu, zgodnie z obowiązującymi zasadami
10. Prezentacja pracy poszczególnych zespołów, dokonanie oceny pracy uczniów i wystawienie ocen za najlepsze efekty;
11. Porządkowanie stanowisk pracy wraz z odniesieniem narzędzi i materiałów na wyznaczone miejsce magazynowania;
12. Podsumowanie na ostatniej lekcji poznanych zasad i treści z aktywnym udziałem uczniów i sprawdzenie stopnia osiągnięcia założonych celów;
13. Zebranie uwag od uczniów, na temat ich oceny zajęć;
14. Zadanie pracy domowej polegającej na odnalezieniu przez uczniów i zapisaniu w zeszytach, informacji na temat dostępnych rodzajów płyt G-K, profili oraz najpopularniejszych producentów systemów suchej zabudowy.

Karta pracy
Temat lekcji: Wykonywanie ścian działowych w systemie suchej zabudowy
Wykonaj zadanie praktyczne polegające na wykonaniu ściany działowej w technologii G-K w sposób pokazany na poniższym rysunku:
W celu wykonania przedstawionej na rysunku ściany, należy wykonać następujące czynności:
1. Ocenić stan techniczny podłoża;
2. Dobrać narzędzia i materiały konieczne do wykonania zadania;
3. Wytrasować na podłodze i ścianie stanowiska lokalizację przedstawionej na rysunku ściany;
4. Dokonać stosownych pomiarów i przygotować odpowiedniej długości profile;
5. Przymocować do podłoży profile UW po uprzednim wyposażeniu ich w taśmę akustyczną;
6. Obsadzić w normatywnych rozstawach pionowe profile CW;
7. Przygotować i wykonać montaż płyt G-K;
8. Uprzątnąć stanowisko pracy oraz odnieść materiały i umyte narzędzia do miejsc magazynowania;
Całość prac należy wykonać w sposób zgodny z zasadami montażu poznanymi podczas wcześniejszych lekcji, podanymi podczas wprowadzenia do tematyki bieżących zajęć oraz podanymi podczas przeprowadzonego na wstępie do zajęć instruktażu BHP.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.