Scenariusz zajęć obserwowanych w grupie 6- latków ,, Minionki
17.02.2021 r.
Prowadząca; Małgorzata
Temat zajęć; Ważymy towary.
Cele główne;
zapoznanie z wagą szalkową,
zachęcanie do wspólnego działania,
rozwijanie sprawności fizycznej.
Cele operacyjne;
Dziecko
stosuje określenia; cięższy, lżejszy, waży tyle samo,
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Środki dydaktyczne;
waga szalkowa, waga łazienkowa, wieszak, tasiemki, opowiadanie, sylwety minek, produkty spożywcze, owoce, warzywa itp.
przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie ,,Witamy się różnymi częściami ciała”.
2. Zabawa ,, Pomnik mimiki”. Dzieci dzielą się na grupy. Każda grupa rzuca kostką mimiczną, następnie dokładnie się jej przyglądają następnie wszyscy w grupie przybierają ten sam wyraz twarzy co twarzy dziecka na kostce.
3. Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke ,,Matematyka- mniam, mniam, mniam” ( z książki Kacper z szuflady”.
Rozmowa na temat opowiadania
- Co wspólnego miało pieczenie ciastek z matematyką,
-W jakim kształcie były ciasteczka.
4. Zabawy i ćwiczenia pod hasłem ,,Ważymy nasze zakupy”.
Nauczyciel pokazuje dzieciom kosz z zakupami i mówi, że jest bardzo ciężki. Wspólnie z dziećmi nauczyciel wyjmuje z kosza zakupy i układa je na stoliku.
Kosz z zakupami.
Nazywanie zakupów wyjętych z kosza np.; cukier, mąka, gruszka ,jabłko itp.
Określenie (na oko), co może być najcięższe, a co najlżejsze wśród zakupów z koszyka.
Określanie, w jakich sklepach mogły zostać zakupione.
-W jakim sklepie można kupić mąkę i cukier?
-W jakim sklepie możemy kupić jabłka?
-W jakim sklepie można kupić książkę?
Omawianie wyglądu wagi szalkowej, kuchennej, łazienkowej.
Pokazowe porównywanie wagi np.;jabłka, książki.
Wspólne zabawy wagą szalkową, łazienkową, kuchenną.
5. Zabawa ruchowa z elementem siłowym ,,Ważymy paczki” Dzieci dobierają się w pary, tak aby partnerzy zbliżeni byli do siebie wzrostem. Stają tyłem do siebie, chwytają się pod ręce. Jedna osoba wykonuje niewielki skłon w przód i dźwiga na swoim tułowiu drugą osobę i odwrotnie. Dzieci starają się ważyć kolegów w taki sposób aby nikt nie zsunął się z wagi i nie upadł na podłogę.
6. Wykonanie w grupach wagi z wieszaka wg instrukcji nauczyciela. Ważenie przez dzieci różnych rzeczy znajdujących się w przedszkolu.