Numer: 48384
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skarby Polski

GRUPA: 3,4- latki
TEMAT ZAJĘĆ: Skarby Polski

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Cele ogólne:
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- rozwijanie mowy i wzbogacanie zasobu słownikowego,
- rozwijanie zainteresowania Polską,
- rozwijanie zdolności matematycznych,
- rozwijanie zdolności muzycznych,
- rozwijanie kreatywności i pomysłowości w tworzeniu wzorów.

Cele operacyjne- dziecko:
- wypowiada się na temat tego co widzi całym zdaniem,
- wie, co to znaczy być patriotą, jak wygląda Polska na mapie,
- chętnie poznaje skarby Polski (miasta, wsie, góry, morze),
- segreguje ilustracje tworząc zbiory ze względu na przedstawiający krajobraz,
- przelicza zbiory w zakresie 1-6 i układa tyle samo liczmanów,
- chętnie bierze udział w zabawie ruchowo- muzycznej,
- rozróżnia wysokości dźwięków ( wysokie- niskie),
- tańczy do piosenki prosty układ taneczny,
- układa z liczmanów dowolne wzory na dywanie.

Metody:
- słowne: objaśnienie, pokaz,
- percepcyjna: obserwacja, ilustracja,
- czynne: zadań stawianych dziecku.

Formy:
- praca indywidualna,
- praca poszczególnych grup,
- praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne: mapa Polski, nazwy krajobrazu (wieś, miasto, góry, morze), ilustracje przedstawiające krajobraz wiejski, miejski, górski, morski, nagranie na CD dźwięków wysokich i niskich, liczmany.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Prezentacja mapy Polski i ilustracji przedstawiających „Skarby Polski”- miasta, wsie, góry, morze. Dzieci losują ilustrację, a następnie nazywają dany krajobraz. Nauczyciel zaznajamia dzieci z zapisem nazw obrazków: WIEŚ, MIASTO, GÓRY, MORZE tworząc jednocześnie cztery koła. Zadaniem dzieci jest przyporządkować swoja ilustrację do odpowiedniego koła.

2. Zabawa muzyczna- reagowanie na zmiany rejestrów.
Nauczyciel przypomina historię „Skaczące nutki- niedźwiedzie i wiewiórki”. Zabawa polega na rozpoznaniu wysokości nutek- te wysokie to biegające po lesie wiewiórki, a niskie- drepczące po woli niedźwiedzie.

3. Zabawa matematyczna z wykorzystaniem przygotowanego materiału z wcześniejszego zadania.
Chętne dzieci przeliczają zgromadzone ilustracje w poszczególnych kołach. Następnie wskazują, w którym kole jest najwięcej, a w którym najmniej ilustracji, sprawdzają również w których jest ich tyle samo.
Następnie dzieci otrzymują od nauczyciela liczmany (patyczki). Przeliczają jeszcze raz ilustracje w kołach i układają przed sobą tyle patyczków ile jest obrazków.

4. Zabawa muzyczna do piosenki „Niewiele” (EDUMUZ)
Dzieci śpiewają słowa piosenki i tańczą wymyślony przez siebie układ.

5. „Kolorowy dywan”- dzieci tworzą dowolne wzory z patyczków na dywanie- indywidualnie lub w grupie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.