Scenariusz zajęć w grupie 4/5-latków
Opracowanie i prowadzenie: Elżbieta Baturo
Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna z elementami kodowania "Moje miasto” - kompetencje cyfrowe w pracy z dziećmi.
Cele ogólne:
* poznawcze:
- nabywanie umiejętności rozumienia znaków i symboli;
- stwarzanie sytuacji do nabywania kompetencji cyfrowych;
* kształcące:
- kształtowanie umiejętności odkodowywania informacji;
- rozwijanie kreatywności, dedukcji i wnioskowania;
* wychowawcze:
- odczuwanie radości i zadowolenia z pokonywania trudności;
- wzmacnianie umiejętności cierpliwego czekania na swoją kolej;
- zwracanie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas zajęć;
Metody:
- słowna: rozmowa, instrukcja, objaśnienie;
- oglądowa: pokaz, obserwacja;
- czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
Formy: praca indywidualna, zbiorowa;
Pomoce dydaktyczne: kartoniki z cyframi i kropkami, tamburyn, kartoniki z 16 polami, kartoniki z 16 polami i cyframi, komplety kolorowych kartoników z kropkami, kolorowe figury geometryczne z kartonu (koło, kwadrat, trójkąt), małe kartki z kolorowymi figurami geometrycznymi z zamieszczonym kodem poruszania się, karty pracy, klej, kolorowe kwadraty z papieru;
Przebieg zajęć
I. Wstęp
1. Powitanie piosenką „1,2 i 3”
Jeden, dwa i trzy – to mama, tata, ty
Cztery, pięć i sześć – lodów chciałbym zjeść
Siedem, osiem, dziewięć, dziesięć –bułek babcia w torbie niesie
Jak to dobrze, że liczyć umie się/x2
2. Prezentacja zapisu cyfr i kropek im odpowiadającym
- przedstawienie tematu zajęć;
3. Zabawa organizacyjno-porządkowa „Zrób kółeczko”
Dzieci poruszają się swobodnie po sali przy dźwiękach tamburyna, a na pauzę tworzą koła. Ilość dzieci w kole określa kartonik z cyfrą pokazywany przez nauczyciela.
II. Rozwinięcie
1. Zabawa dydaktyczna „ Ile ludzi mieszka w naszym mieście?”
Każde dziecko otrzymuje kartonik z podziałem na 16 pól, komplet kolorowych kartoników
z kropkami (od 1do 9/x2) oraz kartonik z informacją o położeniu poszczególnych cyfr.
Zadaniem dzieci jest odnalezienie odpowiednika kartonika z określoną ilością kropek
i ułożenie go na wyznaczonym przez cyfrę polu.
2. Gra planszowa „Droga do przedszkola”
Każde dziecko (lub para dzieci) otrzymuje kartonik z kolorowymi figurami geometrycznymi i strzałkami, które są zakodowaną informacją jak powinno się poruszać, aby dojść do przedszkola.
Na podłodze rozłożone są duże, kolorowe figury geometryczne odpowiadające układowi na kartonikach dzieci.
Zadaniem dzieci jest dotarcie do celu według zakodowanej instrukcji.
3. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość i koncentrację uwagi „Zakodowane ćwiczenia”
Nauczyciel prezentuje kolorowe kartoniki. Każdy kolor odpowiada konkretnym ćwiczeniom jakie należy wykonać: niebieski – podskoki, czerwony – przysiady, zielony – skłony, żółty – klaskanie nad głową;
Dzieci poruszają się w rozsypce po dywanie przy dźwiękach tamburynu. Na pauzę wykonują ćwiczenie przypisane do konkretnego koloru.
4. Zabawa rozwijająca analizę i syntezę wzrokową „Znajdź drogę łosia do lasu”
– praca indywidualna przy stolikach.
Każde dziecko otrzymuje kartkę podzieloną na 24 pola oraz umieszczonym kodem strzałkowym. Zadanie polega na wyznaczeniu drogi poprzez nalepienie kolorowych kwadratów w odpowiednich polach.
III. Zakończenie i ewaluacja
1. Podziękowanie dzieciom za zaangażowanie i wspólną zabawę.
2. Zabawa „Minki” jako podsumowanie zajęć: wesoła na TAK, smutna na NIE.