Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjnych z dzieckiem 6-letnim
Diagnoza: Autyzm.
Rodzaj zajęć: zajęcia logopedyczne
Czas : 30 minut.
Etap terapii: Rozwijanie mowy czynnej.
Kompetencja kluczowa: Porozumowanie się w języku ojczystym
Kompetencja ta jest kształtowana poprzez realizację obszaru podstawy programowej wychowania przedszkolnego: III. 4) 8) 9), IV. 2) 7)
Cel główny: Motywowanie do aktywności językowej, rozwijanie umiejętności rozumienia poleceń oraz formułowania poprawnych odpowiedzi.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poszerza słownictwo dotyczące produktów spożywczych
- doskonali analizę wzrokową
- rozwija umiejętność rozumienia poleceń oraz nazywania ilustracji
- doskonali pamięć
- doskonali pamięć
- rozwija umiejętność czekania na swoją kolej oraz przedłużania momentu skupienia
Metody :
- aktywizująca, praktycznego działania
Formy: indywidualna
Przebieg:
Ćwiczenie 1.
Dziecko rysuje po śladzie linie łączące postacie z ich ulubionymi smakołykami. Nazywa członków rodziny: mama, tata, dziewczynka, chłopiec. Nadaje dzieciom imiona, nazywa produkty , które widzi na obrazku. Odpowiada na pytania np. Kto lubi cukierki? Co lubi tata? Następnie N. zachęca dziecko do rozmowy na temat jego ulubionego przysmaku.
Ćwiczenie 2 .
Dziecko wybiera spośród produktów żywnościowych te, które pasują do danej pory dnia i odpowiadającego jej posiłku: śniadanie, obiad, kolacja. Układa produkty które wybrało w trzech grupach. N. zachęca do rozmowy o upodobaniach żywnościowych dziecka, np. A co ty dzisiaj jadłeś na śniadanie?, Co najbardziej lubisz jeść na obiad?,
Ćwiczenie 3.
Dziecko opisuje obrazek sytuacyjny i odpowiada na pytania pomocnicze?, np.: Kto to? Co robi? Czego jej brakuje?
Ćwiczenie 4 .
Zabawa w sklep. Dziecko otrzymuje szablon koszyka na zakupy i wybiera ulubione produkty spożywcze spośród ilustracji rozłożonych na stoliku. Prosimy o wybranie tylko jednego rodzaju produktów, np. owoców, napoi itd.
Ćwiczenie 5.
Trzy misie. Przy każdym misiu kładziemy jabłko, gruszkę i śliwkę. Chowamy misie za przegrodą i zmieniamy ułożenie zbiorów misiów, np. zabieramy jedną gruszkę, wszystkie śliwki dajemy jednemu misiowi itp. Zadaniem dziecka jest wskazanie co się zmieniło i poprawienie błędu.
6. Zakończenie zajęć, nagrodzenie dziecka za zaangażowanie w pracę na zajęciach w formie naklejki.