„Anioły, aniołki, aniołeczki ”
Scenariusz zajęć warsztatowych z Rodzicami
w grupie dzieci 5- letnich
przeprowadzonych w Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Zawierciu
Opracowała: Justyna Kowalik
Cele ogólne:
• Wprowadzenie świątecznego nastroju;
• Integracja wielopokoleniowej grupy podczas wspólnych zajęć artystycznych;
• Rozbudzanie twórczej inwencji i plastycznej pomysłowości;
Cele operacyjne (dziecko):
• Wie jakie zbliżają się święta.
• Zna symbolikę wybranych świątecznych zwyczajów.
• Uważnie słucha zagadek i rozwiązuje je.
• Uważnie słucha i przestrzega zasady, że mówi tylko jedna osoba.
• Rozpoznaje odgłosy instrumentów muzycznych.
• Bierze udział w zabawach integracyjnych oraz muzyczno – ruchowych.
• Śpiewa i ilustruje ruchem piosenkę „Św. Mikołaj” .
• Wspólnie z rodzicem wykonuje świąteczną ozdobę - aniołka.
Kompetencje kluczowe:
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Kompetencje społeczne są kształtowane poprzez realizację obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
(I1, I2, I7, IV1, IV2, III5, III7, III6,III8, III9)
Świadomość i ekspresja kulturalna
Kompetencja ta jest kształtowana poprzez realizację obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
(II4, IV7, IV8, IV18)
Metody pracy:
* słowna – instrukcje, wyjaśnienia
* czynna - działań praktycznych, zadań
* zabawowo – naśladowcza
* oglądowe – obserwacja, pokaz
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach
Środki dydaktyczne: płyty CD z muzyką, karty z instrumentami, składane bombki, koperty z literkami, plakat z świątecznym hasłem, zdjęcia świątecznych potraw, przybory do wykonania ozdoby bożonarodzeniowej: styropianowe kule, stożki z tektury, sznurek, koraliki, klej, wstążki, kokardy itp..
Przebieg zajęć:
1. Powitanie .
Dzieci witają się z rodzicami podczas wspólnej zabawy integracyjnej „Zróbmy kółka dwa”. Dzieci stoją w wewnętrznym kole, dorośli w zewnętrznym. Podczas zwrotki koła kręcą się w przeciwnych kierunkach, w refrenie dzieci odwracają się do rodziców i witają się.
2. Podanie kilku wiadomości o zwyczaju ubierania choinki.
Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Tamtejsza legenda mówi że pewien człowiek wracając w wigilijną noc do domu ujrzał w lesie przecudowny widok, jak migoczące gwiazdy prześwitywały poprzez gałązki świerku. Chcąc odtworzyć to piękno w domu ustawił świerk i zawiesił na nim błyszczące ozdoby i świece. Sąsiedzi widząc u niego tak piękny świerczek zapragnęli mieć taki sam u siebie. I tak zwyczaj się rozpowszechnił. W Polsce przyjął się i wrósł w obrzędowość wigilijną na przełomie XVIII i XIX wieku. Przyjmuje się, że choinka symbolizuje rajskie drzewko.
Ozdoby zawieszane na choince miały także swoje znaczenie:
Jabłuszka – symbolizowały zdrowie i urodę,
Łańcuchy- wzmacniały rodzinne więzi,
Miodowe pierniki – dostatek na nowy rok,
Lampki i bombki – miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości,
Gwiazdka na czubku drzewka – jest pamiątką gwiazdy betlejemskiej oraz znakiem mającym pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
Dzwonki – oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
Aniołki – symbolizowały opiekę nad domem.
3. Świąteczne zagadki.
Dzieci losują zadania ukryte w bombkach na choince.
Po każdej dobrze rozwiązanej zagadce otrzymują literkę którą przyklejają na planszę zawierającą świąteczne hasło.
Kolejność zadań losowa:
a) Zagadka 1: Co to są kolędy i pastorałki?
Zagadka 2: Na jakich instrumentach można grać kolędy?
Nauczyciel odtwarza melodie grane na pojedynczych instrumentach, zadaniem dzieci jest nazwanie instrumentu. (fortepian, trójkąt, saksofon, skrzypce).
b) Zagadka 3: Co to jest Wigilia?
Zagadka 4: Jakie potrawy znajdą się na wigilijnym stole?
Zdjęcia wigilijnych potraw umieszczone są na tablicy i przykryte przygotowanymi kartonami. Nauczyciel odsłania zdjęcia małymi fragmentami, zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaka potrawa jest ukryta pod osłoną.
c) Zagadka 5: ,,Świąteczne prezenty” – kalambury słowne. Rodzice losują karteczki z nazwami prezentów, jakie dzieci zazwyczaj otrzymują pod choinkę. Zadaniem ich jest opisanie przedmiotu bez podania jego nazwy. Dzieci próbują odgadnąć, o jakim prezencie opowiada osoba dorosła.
d) Zagadka 6: Jaką bożonarodzeniową tradycję najbardziej lubią dzieci?
Po odgadnięciu tej zagadki, dzieci śpiewają piosenkę o Św. Mikołaju.
4. Zabawa ruchowa: Podaj prezent.
Wszyscy uczestnicy spotkania staja w kręgu. Kiedy gra muzyka, podają sobie prezent z rąk do rąk. Na przerwę w muzyce, para mająca paczkę w ręce odpada, jest zapraszana do zajęcia miejsc przy stolikach.
5. Wykonanie wspólnie świątecznych aniołków z przygotowanych materiałów.
6. Podziękowanie Rodzicom i dzieciom za udział w warsztatach i wspólną zabawę. Wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia.