SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PRZEDSZKOLU
GRUPA WIEKOWA: 6-latki
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ-30 minut
TEMAT ZAJĘĆ- Wild animals- utrwalamy wybrane nazwy dzikich zwierząt
SŁOWNICTWO- tiger, wolf, elephant, monkey, lion, dolphin, giraffe, zebra, crocodile,bear, snake
WYRAŻENIE I STRUKTURY ZDANIOWE-„This is...” „Look, what animals can you see?”, „How are you? What animal is it?
Cele operacyjne
dziecko zna i rozumie proste polecenia w języku angielskim
reaguje na polecenia w języku angielskim
Śpiewa piosenki w języku angielskim;
Łączy śpiew z ruchem;
wymienia wybrane nazwy zwierząt w języku angielskim
używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy
FORMY:
grupowa, indywidualna
METODY
Total Physical Response (TPR)
podające (rozmowa, objaśnienia, polecenia)
czynnościowe (zadania stawiane dzieciom)
POMOCE DYDAKTYCZNE
karty prezentacyjne/flashcards ze zwierzętami, pendrive z nagraniem piosenki i odgłosów zwierząt, karty pracy z wybranymi dzikimi zwierzętami, „emblematy” dzikich zwierząt do przyklejania
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie piosenką ilustrowaną gestem-stały element zajęć
Hello how are you?
Hello how are you?
Hello how are you?
I'm good- kciuk w górę
I'm great- podskok w górę z podniesioną ręką
I'm ok-złączone palce na znak ok
Piosenkę powtarzamy dwa razy
Nauczyciel zadaje każdemu dziecku pytanie How are you today?
Dzieci odpowiadają I'm ok/good/great- z użyciem odpowiedniego gestu lub bez
2. Przedszkolaki siadają w kole nauczyciel prezentuje pojedyńczo karty obrazkowe przedstawiające dzikie zwierzęta, zadaje pytanie: Look, what animals can you see? What animal is it? Odpowiadają dzieci, które podniosą rękę do góry. Na koniec ćwiczenia nauczyciel chwali wszystkie dzieci. Zabawa “What’s missing?”. Nauczyciel prosi dzieci o zamknięcie oczu “Close your eyes”. Następnie zakrywa jakiś obrazek i prosi o otworzenie oczu. „Open your eyes. What’s missing?” Dzieci odgadują jakiej karty brakuje.
3. Nauczyciel prosi aby dzieci wstały i ustawiły się w kole, każde dziecko losuje jedno dzikie zwierze spośród pozostałych ukrytych w „magicznym pudełku” po czym przykleja sobie na bluzeczkę/sweterek. Prowadząca oznajmia dzieciom, że właśnie zamieniły się w dzikie zwierzęta i znajdują się w dżungli. Nauczyciel włącza piosenkę „Down in the jungle” dzieci śpiewają i ilustrują piosenkę gestem.
4. Uczniowie stoją w kole poruszają się w rytm piosenki „Down in the jungle” kiedy muzyka ucichnie nauczyciel wydaje polecenie np. Lions are jumping/sit down/ -dzieci które mają przyklejonego lwa na swoim ubraniu wykonują polecenie. Zabawę powtarzamy do tej pory aż wszystkie dzieci wykonają zadanie. Na koniec ćwiczenia nauczyciel chwali wszystkie dzieci
5. Nauczyciel prosi aby dzieci usiadły do stolików, rozdaje kolorowe karty pracy z przedstawionymi dzikimi zwierzętami, dzieci wymieniają głośno wszystkie dzikie zwierzęta przedstawione na karcie pracy. Następnie nauczyciel prosi aby dzieci zaznaczyły tylko te zwierzę, którego odgłos usłyszą w nagraniu. Po wykonanym ćwiczeniu prowadząca przedstawia poprawne rozwiązanie i chwali wszystkie dzieci.
6. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan rozsypuje karty obrazkowe przedstawiające dzikie zwierzęta( na jednej karcie znajdują się zdjęcia dwóch , trzech bądź czterech zwierząt) prosi aby każde dziecko wybrało jedną kartę i położyło przed sobą. Dzieci siedzą w kole, przed sobą mają karty obrazkowe, nauczyciel prosi aby wymieniły te zwierzęta które widzą na obrazku, każde dziecko wymienia przedstawione zwierzęta samodzielnie bądż z pomocą nauczyciela. Prowadząca chwali wszystkie dzieci po wykonanym ćwiczeniu
7. Przedszkolaki wstają ustawiają się w kole i śpiewają piosenkę na pożegnanie-stały element zajęć
It’s time to go home
It’s time to say „Goodbye”
I had so much fun
and you had so much
we all had so much fun
and now we say „Goodbye”
Goodbye, goodbye
see you again!