Scenariusz zajęć z integracji sensorycznej
Temat: Doskonalenie koordynacji całego ciała oraz usprawnienie motoryki małej poprzez różne ćwiczenia.
Cel główny:
• doskonalenie koordynacji całego ciała,
• usprawnienie motoryki małej.
Cele szczegółowe:
• stymulacja przedsionkowo-proprioceptywna,
• poprawa płynności i sekwencyjności ruchów,
• przekraczanie linii środka ciała,
• normalizowanie odbioru bodźców dotykowych,
• ćwiczenia reakcji równoważnych,
• koordynacja wzrokowo-ruchowa,
• wzmacnianie mięśni grzbietowych,
• usprawnienie pracy mięśni nóg,
• poprawa koncentracji uwagi,
Metody pracy:
• integracja sensoryczna,
• praktyczne działanie
Środki dydaktyczne:
Trampolina, piłka duża z wypustkami, średnia, mała, piłka fasolka, woreczki sensoryczne, koła hula hop, spinacze, szarfa, stożki, ringi, deskorolka, krzesło, topek, tor równoważny, gumowe stopki, koszulka foliowa, farby akrylowe, kijek plastikowy, bramka z otworami,
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dzieckiem.
2. Trampolina - dziecko wchodzi na trampolinę i skacze. Naprzeciw niego stoi nauczyciel i rzuca do niego piłkę. Zadaniem dziecka jest jednoczesne skakanie z kozłowaniem piki w stronę nauczyciela.
3. Platforma - dziecko leży na brzuchu, ma wyciągnięte dłonie, którymi się odbija od podłogi. Przed nim rozłożone są woreczki i stoi bramka z otworami. Zadaniem dziecka jest rozbujanie się i wrzucanie woreczków do wszystkich otworów znajdujących się w bramce.
4. Przypinanie spinaczy (brzuszki)- dziecko leży na plecach, nogi ma włożone pod najniższy szczebelek na drabince. Do szczebelka, przymocowana jest szarfa. Za głową dziecka znajdują się spinacze. Dziecko bierze spinacz w prawą rękę (ruch pęsetowy), jednocześnie podciąga się robiąc brzuszek i przypina spinacz do szarfy. To samo wykonuje lewą ręką.
5. Piłka fasolka - dziecko siedzi na piłce. Z jego prawej i lewej strony są ustawione stożki. Na jednym z nich umieszczone są ringi. Zadaniem dziecka jest przełożenie z prawej strony na lewą, ruchem półkolistym ringów. Ćwiczenie wykonuje naprzemiennie prawą i lewą ręką po 12 razy.
6. Piłka fasolka - dziecko leży na piłce jednocześnie podnosi prawą rękę i lewą nogę oraz lewą rękę i prawą nogę na przemian.
7. Kołowrotek – dziecko wchodzi do kołowrotka po prawej stronie leżą woreczki a obok ring. Zadaniem dziecka jest chodzenie w kole z zatrzymaniem się przy ringu i włożeniem woreczka do środka. W drodze powrotnej następuje zmiana ręki i dziecko wyjmuje woreczek i kładzie go koło ringa.
8. Przenoszenie piłki. Dziecko leży na plecach trzymając w ręku piłkę. Nogi są podkurczone. Głowę i nogi skręca w prawą stronę, a ręce w lewą stronę.
9. Piłka fasolka - dziecko leży na piłce, na brzuchu. Na rękach przemieszcza się do przodu. Kolana znajdują się na piłce. Robi siad, podkurczając nogi. Po serii 10 siadów, powraca, przesuwając się na rękach do tyłu.
10. Przesuwanie piłki kolczatki - dziecko leży na plecach, przed ścianą, nogi ugięte, oparte na piłce, ręce wzdłuż tułowia, wolnymi kroczkami, przesuwa ją z dołu do góry z jednoczesnym uciskaniem.
11. Krzesło - z jednej strony do krzesła jest przewiązana szarfa, z drugiej strony trzyma nauczyciel. Zadaniem dziecka jest przejście pod szarfą i powrót nad szarfą. Po kilku powtórzeniach do krzesła jest przewiązana druga szarfa. Dziecko przechodzi pod szarfą dość szybko, powrót przechodzi między szarfami.
12. Deskorolka - dziecko leży na deskorolce na brzuchu. Zadaniem dziecka jest odpychanie się dwoma rękami. Powraca na deskorolce przyciągając taśmę do siebie w pozycji siedzącej i leżącej.
13. Tor równoważny - tor przeszkód - na podłodze leży hula hop, tor, a na nim w odstępie są rozłożone woreczki, za torem leżą gumowe stopki hula hop, ring i stoi stożek. Dziecko podchodzi do hula hop i przekłada je górą do dołu. Wchodzi na tor, kładzie woreczek na głowę i ostrożnie przechodzi między ułożonymi woreczkami. Na końcu toru zdejmuje woreczek. Zaczyna skakać jak żabka po ułożonych gumowych stopkach. Skoki mają być w serii. Będąc na ostatniej stópce wskakuje do hula hop i przekłada je od dołu w górę. Bierze ringi, które są ułożone w różnej odległości od stożka rzuca nimi tak, aby na niego wpadły.
14. Dziecko leży na brzuchu, na podłodze, w rękach trzyma plastikowy kijek. Prostuje ręce i przenosi go za głowę.
15. Przerzucanie woreczków z prawej strony do lewej i odwrotnie. Po jednej stronie stoi krzesło, na nim umieszczone są woreczki, po drugiej stronie stoi topek. Naprzeciw dziecka w odległości stoi nauczyciel, który rzuca w jego stronę piłką. Dziecko odrzuca piłkę, bierze woreczek i wrzuca do topka. Wszystkie woreczki powinny się znaleźć w określonym miejscu, a czynność ta powinna być wykonywana płynnie. Potem następuje zmiana ręki.
16. Malowanie farbami - nauczyciel do koszulki foliowej wciska kilka kropel farby. Dziecko palcami rozprowadza krople, tworząc obraz zimy.
17. Masaż różnymi piłeczkami sensorycznymi ( relaksacja)
18. Podsumowanie zajęć. Pytam dziecko co, mu się podobało, a co nie.
Opracowanie
Nauczyciel integracji sensorycznej
Urszula Kuźmicz