SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Poznajemy części ciała w języku niemieckim.
CELE OGÓLNE:
poznanie nazewnictwa związanego z częściami ciała
wyćwiczenie nazewnictwa związanego z częściami ciała
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- reaguje na różne sygnały, hasła dotyczące części ciała w zabawie
- potrafi zaśpiewać piosenkę “Kopf, Schulter, Knie und Fuβ” pokazując odpowiednie ruchy do piosenki
- rysuje poszczególne części ciała
- potrafi nazwać wskazane części ciała w języku niemieckim
METODY PRACY: czynna, słowna oraz audiolingwalna
FORMY PRACY: grupowa i indywidualna
POMOCE: karty obrazkowe z częściami ciała, woreczki do ćwiczeń, tablica multimedialna, karta pracy, odtwarzacz CD
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Na przywitanie dzieci śpiewają piosenkę “ Guten Tag”. Nauczyciel prosi dzieci, aby wzięły siedziska i usiadły w kole, następnie pokazuje dzieciom karty obrazkowe z poszczególnymi częściami ciała, prosząc, aby dzieci powtarzały za nauczycielem nazwy części ciała.
Nauczyciel włącza piosenkę “Kopf, Schulter, Knie und Fuβ” która angażuje poznane części ciała. Dzieci śpiewają piosenkę pokazując dokładnie tą część ciała, która jest śpiewana.
Nauczyciel rozdaje dzieciom woreczki do ćwiczeń. Każdy otrzymuje jeden woreczek, po czym prosi dzieci, aby reagowały na konkretne hasła, jak np. “Połóż woreczek na głowie” (części ciała nazywane są w języku niemieckim), “weź woreczek do ręki”, “podnieś kolano i połóż woreczek na kolanie” itp. Na koniec dzieci odkładają woreczki i siadają do stolików przed tablicą multimedialną.
Dzieci oglądają filmik edukacyjny o częściach ciała na Youtubie w języku niemieckim: https://www.youtube.com/watch?v=lr5mOs4y6Ss&t=14s
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy do uzupełnienia poszczególnych części ciała. Dzieci 3-4 latkowie otrzymują prace dostosowane do swojej grupy wiekowej.