SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTECZNYCH
Temat: Od autora do czytelnika - Jak powstaje książka
Cele ogólne:
-Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
-Zapoznanie z etapami powstawania książki.
-Wzbogacenie słownictwa uczniów, wdrażanie do spontanicznych wypowiedzi.
-Rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i postawy twórczej.
Cele szczegółowe:
-Zna zasady zachowania się w bibliotece.
-Uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela.
-Rozwija pamięć, język i wyobraźnię.
-Wypowiada się na temat etapów powstawania książki.
-Wyszukuje w książkach informacji podanych przez nauczyciela.
-Odpowiada na zadawane pytania w sposób przemyślany, zrozumiały i rzeczowy.
-Potrafi posegregować książki wg rodzaju.
-Zgodnie współdziała w grupie.
-Wykonuje pracę techniczną.
-Wykonuje zadanie na karcie pracy.
Metody pracy:
-słowna – rozmowa kierowana na temat etapów powstawania książki, słuchanie wiersza, wypowiedzi uczniów,
-oglądowa – oglądanie plansz, książek, obrazków,
-czynna – składanie książeczki, segregowanie książek.
Formy pracy:
-indywidualna,
-grupowa.
Środki dydaktyczne:
-plansze - „Jak powstaje książka”, książki, karta pracy, książeczki do składania, wiersz M. Takarczyk „Jak powstaje książka”, Historia powstania Światowego Dnia książki i Praw Autorskich, etykiety – rodzaje książek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Przywitanie uczniów na zajęciach w bibliotece.
II. Wprowadzenie do zajęć
1. Przedstawienie historii powstania święta - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
2. Dlaczego warto czytać książki – pokaz-plansza,
- swobodne wypowiedzi uczniów.
Na dzisiejszych zajęciach przypomnimy sobie jakie są etapy powstawania książki.
III. Część główna
1. Omówienie etapów powstawania książki - pokaz- plansze, rozmowa z uczniami,
- autor-pisarz, wydawnictwo, recenzent, ilustrator, drukarnia,- księgarnia, biblioteka.
- wyszukiwanie przez uczniów informacji w książkach: imienia i nazwiska autora, nazwy wydawnictwa,
nazwy drukarni, imienia i nazwiska ilustratora - swobodne wypowiedzi uczniów.
2. Składanie własnej książeczki - na podstawie wiersza czytanego przez nauczyciela
„Jak powstaje książka”,
- składanie kartek wg kolejności powstawania książki, przeplatanie sznurka, związywanie.
3. Jakie są rodzaje książek /– pokaz- plansze, rozmowa z uczniami oglądanie książek - swobodne wypowiedzi uczniów.
4. Segregowanie książek przez uczniów wg kategorii – rodzaje książek do ustawionych etykiet:
- książki dla dzieci,
- książki dla dorosłych,
- podręczniki – książki z których się uczymy,
- popularno-naukowe,
- E-booki- książki, które czytamy na tablecie, laptopie, telefonie,
- Audiobooki – książki które możemy słuchać.
5. Karta pracy – „Pomóż znaleźć książkę”.
IV. Zakończenie zajęć
- podsumowanie:
Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?
Co podobało wam się najbardziej?
- swobodne wypowiedzi uczniów.
V. Ewaluacja zajęć
Proszę, aby uczniowie, którym podobały się dzisiejsze zajęcia, zrobiły z dłoni serduszko .
Rozdanie znaczków z logo biblioteki uczniom - za czynny udział w zajęciach.
VI. Pożegnanie.
Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.