Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4,5 - letnich
Temat: „ Muzykowanie na dywanie” - zabawy muzyczno - rytmiczne
Cele:
- umuzykalnianie dzieci,
- rozwijanie poczucia rytmu, pamięci oraz wyobraźni muzycznej,
- ukazanie piękna muzyki klasycznej w oparciu o metodę aktywnego słuchania muzyki,
- doskonalenie umiejętności skupiania uwagi.
Metody: czynne, słowne.
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: plastikowe miseczki, pałeczki, grzechotki - jajka, dzwonki diatoniczne na tubachw kolorach tęczy, chustki w kolorach tęczy, odtwarzacz CD, nagrania utworów do zabaw - „Polka Tritsch - Tratsch” J. Strauss, „Puk puk”, „Muszka niegrzeczniuszka” Wyd. MuzyKat, „Ja gram, poczucie rytmu mam” M. Tomaszewska wyd. EDUMUZ, „Dziecięcy świat” Wyd. Śpiewające Brzdące.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie na dywanie: „Raz, dwa, trzy” - zabawa muzyczna z pokazywaniem
Raz, dwa ,trzy, raz, dwa, trzy
masuję policzki, pomasuj i ty.
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy
masuję kolanka, pomasuj i ty.
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy,
stukam w podłogę, postukaj i ty
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy,
macham rączkami, pomachaj i ty.
2. „Puk puk”- echo rytmiczne.
3. „Polka Tritsch- Tratsch” - aktywne słuchanie muzyki:
- powtarzanie gestów za nauczycielem.
4. „Ja gram, poczucie rytmu mam” M. Tomaszewska wyd. EDUMUZ
- granie pałeczkami na miseczkach.
5. „Kolorowe muszki”- zabawa ruchowa z liczeniem z wykorzystaniem kolorowych jajek - grzechotek naśladujących muszki.
Czerwona muszka z pudełka wyjrzała, zrób 4 przysiady powiedziała.
Żółta muszka z pudełka wyjrzała, podskocz 5 razy zawołała.
Różowa muszka z pudelka wyjrzała, zrób dwa obroty powiedziała.
Niebieska muszka z pudełka wyjrzała, stań na jednej nodze zawołała.
Zielona muszka z pudełka wyjrzała, usiądź ładnie w kole zawołała.
5. „Muszka niegrzeczniuszka” - zabawa ze śpiewem i grzechotkami (różnicowanie dynamiki).
6. „Tęczowe motylki” - zabawa orientacyjno - porządkowa z wykorzystaniem dzwonków diatonicznych i kolorowych chustek.
Nauczyciel gra na dzwonku w wybranym kolorze, dziecko z chustka w tym samym kolorze wstaje i obraca się wokół własnej osi.
7. „Dziecięcy świat” - zabawa taneczna do piosenki, wg pomysłu nauczyciela.
8. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela, pożegnanie „muzyczną iskierką” w kole.
Muzyczną iskierkę puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk.